more_horiz

Niemcy zmieniają politykę wobec Rosji. Prof. Madajczyk: odebrały bolesną lekcję

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 11:55
- Zmiana w niemieckiej polityce jest nieodwracalna. Niemcy dostały bolesną lekcję tego, co oznacza uzależnienie od Rosji, w tym wypadku pod względem surowców. Sądzę, że z tej lekcji wyciągną wnioski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Niemcy zmieniają swoją politykę wobec Rosji
Niemcy zmieniają swoją politykę wobec RosjiFoto: PAP/DPA/Fabian Sommer

Niemcy zapowiedziały, że wyślą na Ukrainę 7 samobieżnych haubic Panzerhaubitze 2000. Szkolenia z obsługi sprzętu dla ukraińskiego wojska rozpoczną się w Niemczech w przyszłym tygodniu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił do Kijowa kanclerza Olafa Scholza i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Na razie jednak wizytę w stolicy walczącego kraju złoży jedynie szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

- Rozliczanie błędów polityki niemieckiej z poprzednich lat, do których takie osoby jak Merkel czy Steinmeier, walnie się przyczyniły - to jedna rzecz. Ale odrębnie należy traktować to, że dziś najważniejsze jest wspólne działanie na rzecz Ukrainy, mobilizowanie wszystkich państw Zachodu. Dobrze, że uznano, że to nie jest pora, żeby się na siebie obrażać, tylko jak najszybciej przejść do pragmatycznych ustaleń - skomentował zaproszenie wystosowane przez Zełenskiego prof. Piotr Madajczyk. 

Nowa polityka Niemiec wobec Rosji

Pytany o zmianę w niemieckiej polityce wschodniej, stwierdził, że jest ona bardzo trudna, ponieważ idzie wbrew rozpowszechnionemu pacyfizmowi, a także całej siatce powiązań z Rosją. - Zmiana jest tak trudna, bo to nie jest tak, że kiedyś jeden z polityków podjął złą decyzję, ale mamy całą sieć powiązań z Rosją. To jest dziedzictwo ostatnich 30 lat, które Niemcy muszą wewnętrznie przepracować - podkreślił ekspert. 

Gość PR24 zwrócił uwagę na - jak ocenił - "potwornie rozbudowaną" zależność Niemiec od rosyjskiego gazu. - Niemcy dostały tak bolesną lekcję, co oznacza uzależnienie od Rosji, w tym wypadku pod względem surowców, że sądzę, że z tej lekcji wyciągną wnioski - powiedział. - Myślę, że zmiana w niemieckiej polityce jest nieodwracalna - zaznaczył. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:12 _PR24_AAC 2022_05_07-11-06-58.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o zmianie polityki Niemiec wobec Rosji (Temat dnia/Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN) 

Data emisji: 07.05.2022

Godzina: 11.06

kp

Zobacz także

Zobacz także