Wyjątkowa kolekcja płyt Polskiego Radia. Rzecznik IPN: dziś to świadectwo niezłomności władz Warszawy
- Te nagrania to świadectwo epoki, tamtych czasów - września 1939 roku i tego, w jaki sposób Warszawa broniła się przed niemieckimi atakami. To jest również dowód na heroiczną postawę władz miasta - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN).
2022-05-07, 21:00
Polskie Radio zainicjowało narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Część odnalezionej kolekcji: 93 metalowe płyty gramofonowe, została wpisana w ubiegłym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te wydała właśnie Agencja Muzyczna Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.
Dowód odwagi Starzyńskiego
Do wyjątkowej akcji Polskiego Radio odniósł się rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, podkreślając jej znaczenie. - Te nagrania to świadectwo epoki, tamtych czasów - września 1939 roku i tego, w jaki sposób Warszawa broniła się przed niemieckimi atakami. To jest również dowód na heroiczną postawę władz miasta, przede wszystkim prezydenta Warszawy - Stefana Starzyńskiego - symbolu obrony stolicy. Był on żołnierzem Legionów Polskich i działaczem polskiej organizacji wojskowej, a także prezydentem miasta od 1934 roku - przypomniał.
Jak zauważył rzecznik IPN, w czasie oblężenia Warszawy Starzyński nagrywał swoje codzienne komunikaty do ludności Warszawy, poczynając od 7 września. - Za każdym razem obywało się to na żywo, bez wcześniejszego przygotowania. Wygłaszał swoje przemówienia od serca (...) podnosił ludzi na duchu, wzywał do spokoju - dodał.
- Jest to wyjątkowy dowód heroizmu i determinacji człowieka odpowiedzialnego za losy mieszkańców swojego miasta - podkreślił gość audycji.
REKLAMA
- Prezes Polskiego Radia: udostępniamy dźwięki z ocalonych płyt z 1939 roku. To wyjątkowy album
- Konferencja "Gdzie jest czarny neseser?". Krzysztof Czabański: albumy spełniają misję publiczną
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia
Akcji poszukiwania zaginionej części kolekcji płyt będzie towarzyszyć specjalny serwis internetowy Portalu Polskiego Radia gromadzący wszystkie informacje na temat kolekcji z 1939 roku oraz kontakty dla słuchaczy i internautów, którzy będą mogli przesyłać informacje mogące potencjalnie pomóc w poszukiwaniu płyt.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN)
Data emisji: 07.05.2022
Godzina: 20.06
kmp
REKLAMA
REKLAMA