more_horiz

Nie żyje Maryna Miklaszewska. Marta Ławacz: miała w sobie gen buntu, gen niepokorny

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 01:22
- Odeszła osoba ważna dla polskiej kultury - powiedziała Marta Ławacz o zmarłej działaczce niepodległościowej, pisarce i dziennikarce Polskiego Radia Marynie Miklaszewskiej. W rozmowie z Polskim Radiem 24 wspominała ją jako lojalnego przyjaciela oraz "niesamowitą osobę, pełną poczucia humoru". Maryna Miklaszewska zmarła w środę w wieku 75 lat.
Maryna Miklaszewska była współtwórcą Kongresu Polska Wielki Projekt
Maryna Miklaszewska była współtwórcą Kongresu "Polska Wielki Projekt"Foto: Michal Wozniak/East News

Marta Ławacz, która blisko współpracowała i przez wiele lat przyjaźniła się z Maryną Miklaszewską, podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24, że była ona osobą odważną, ciepłą, mądrą i bezkompromisową. - Dla niej prawda była prawdą, rzeczy ważne były rzeczami ważnymi. Nie było żadnych kompromisów - mówiła Marta Ławacz.

- Maryna miała w sobie gen bunt, gen niepokorny, który nie pozwalał jej na zgodę na rzeczy, które według nie nie były prawe i jednocześnie taki ferment, który był fantastyczny. Myślę, że bardzo będzie nam brakowało tego - mówiła Marta Ławacz.

Musical jednego wystawienia

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że Maryna Miklaszewska była znana przede wszystkim jako współautorka libretta i tekstów piosenek do musicalu "Metro". Podkreśliła, że szerszej publiczności umyka jej sztuka "Strajk", który jest pierwszym i jak dotąd jedynym musicalu o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. - Ten musical miał chyba tylko jedno wykonanie i ona bardzo walczyła, by on wrócił na deski i by można było go wystawiać. To rzecz, która nam, znajomym Maryny będzie leżała na sercu i może w jakiś cudowny sposób, bo było tam wiele perturbacji i spraw, które były trudne do załatwienia, może ten musical zostanie jeszcze raz wystawiony, albo będzie normalnie wystawiany - dodała.

Marta Ławacz przypomniała, że Maryna Miklaszewska była współtwórcą kongresu Polska Wielki Projekt. - Była sekretarzem kapituły Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Była członkiem Rady Programowej Kongresu, miała wielki wkład w działalność Kongresu i była pomysłodawcą Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nagrody przyznawanej twórcom - podkreśliła Marta Ławacz.

Pisarka, działaczka, dziennikarka

Maryna Miklaszewska była także dziennikarką. W Polskim Radiu 24, wspólnie z Magdaleną Mertą, prowadziła cykliczną audycję "Polki" poświęconą najważniejszym kobietom polskiej historii.

W przeszłości także była związana z Polskim Radiem. W latach 1977-1982 pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracował z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. W latach 1989-1992 była redaktorką Programu 1. Polskiego Radia, a w czerwcu 1989 - autorką radiowych audycji wyborczych podczas wyborów parlamentarnych.

Maryna Miklaszewska była współautorką libretta musicalu ''Metro'' - 1991, autorką książek ''Portret pamięciowy'' czy ''Wojtek z Armii Andersa''.
Do kwietnia 1987 roku była rozpracowywana przez Wydział II Departamentu III MSW w ramach SOR krypt. Kaseta.

W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Posłuchaj
06:20 MartaŁawacz--PR24_mp3 2022_05_11-22-06-12.mp3 Marta Ławacz wspomina Marynę Miklaszewską ("Temat dnia/ Gość PR24")

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Marta Ławacz (pomocnik Maryny Miklaszewskiej w Fundacji "Polska Wielki Projekt", znajoma Maryny Miklaszewskiej)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 22.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także