more_horiz

Prof. Modzelewski: inflacja ma dzisiaj źródła pozaekonomiczne, nieracjonalne

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 17:05
- Grożą nam zjawiska recesyjne i wysoka inflacja, ponieważ jesteśmy w sytuacji nieracjonalnych zachowań podyktowanych okolicznościami, których nikt nie umiał przewidzieć kilka miesięcy czy tygodni temu. Kluczem do wszystkiego jest koniec sytuacji niepewności, to w rękach wielkiej polityki jest zakończenie konfliktu, który będzie zakończeniem tego stanu, a także strachu, który kieruje naszymi zachowaniami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista (UW).
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

W Sejmie rozpoczął się blok głosowań, w którym posłowie zdecydują o wyborze prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Prof. Witold Modzelewski komentował działania antyinflacyjne podejmowane przez NBP i RPP. Zwracał uwagę na czynniki, które powodują wzrost inflacji na całym świecie, w tym wojnę na Ukrainie. - Jeżeli ten konflikt będzie trwał, doprowadzi to, a w istocie już doprowadza, do katastrofy ekonomicznej. Mamy do czynienia z inflacją, której już nie potrafimy przewidzieć i na którą nie umiemy reagować. Nikt nie umie reagować metodami rynkowymi na nierynkowe zachowania konsumentów i przedsiębiorców - zauważył.

Gość audycji odniósł się także do rządowych propozycji pomocy kredytobiorcom oraz do podnoszenia stóp procentowych. - Pytanie, czy tego rodzaju polityka pograniczy inflację, która ma źródła pozaekonomiczne. Presja na NBP i RPP jest presją absurdu w sposobie rozumowania. Mówi się, że koniecznie należy podwyższać stopy procentowe, że robi się to za późno. Skutek jednak będzie ten sam, ponieważ źródła tego zjawiska nie mają charakteru pieniężnego, gospodarka rynkowa zakłada rynkowe zachowania. Mamy np. wzrost cen stali nie dlatego, że jej bardzo potrzebujemy, ale ponieważ nastąpił spadek importu z Rosji czy Ukrainy. Mamy do czynienia z gospodarką rynkową, w której jej główne elementy zachowują się w sposób nierynkowy. Gospodarka, inwestorzy i konsumenci wymagają optymizmu, jeżeli zaczynamy się bać o przyszłość, reagujemy w sposób nieracjonalny. Trzeba sięgnąć do przyczyny, a nie do skutku - podkreślał.

Prof. Witold Modzelewski o rozwiązaniach Polskiego Ładu (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 15.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem