more_horiz

"Zaniepokoił nas pomysł reorganizacji". Jan Dziedziczak o polskich szkołach na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 07:50
- Zaniepokoiła nas sytuacja pomysłu reorganizacji dwóch z czterech szkół polskich, w rejonie trockim, w którym mieszka blisko 30 procent Polaków. Stąd moja wizyta, chciałem się spotkać z gronem pedagogicznym i rodzicami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Minister zaznaczył, że w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty. 
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakFoto: PR24 / AK

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak spotkał się 13 maja na Litwie z nauczycielami i uczniami dwóch polskich szkół zagrożonych likwidacją. Chodzi o Szkołę Podstawową im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. 

Wyraz wsparcia dla Polaków

Jeszcze w marcu władze rejonu trockiego postanowiły w ramach reorganizacji, zdegradować obie placówki do roli filii innych szkół. Minister Jan Dziedziczak w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Wilnie Kamilem Zalewskim zaznaczył, że jego wizyta w tych dwóch placówkach jest wyrazem wsparcia państwa polskiego dla tamtejszej społeczności polskiej. 

- Zaniepokoiła nas sytuacja pomysłu reorganizacji dwóch z czterech szkół polskich, w rejonie trockim, w którym mieszka blisko 30 procent Polaków. Stąd moja wizyta, chciałem się spotkać z gronem pedagogicznym i rodzicami w tych zagrożonych szkołach. To są dobre placówki, które kształcą zamieszkałych od wieków na tych terenach Polaków - powiedział polityk.

Batalia sądowa

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "w tej chwili środowisko Polaków z rejonu trockiego zaskarżyło decyzję do litewskiego sądu". - Z tego, co wiemy, władze litewskie zaskarżyły decyzję o zaskarżeniu, więc mamy sprawę sądową, ale mamy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy - powiedział Jan Dziedziczak. 

Na początku maja Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny zastosował środek zapobiegawczy i zawiesił działanie uchwały władz rejonowych w kwestii reorganizacji tych dwóch placówek edukacyjnych. Minister zaznaczył, że w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty. 

Jan Dziedziczak podkreślił także, że relacje polsko-litewskie "są kwitnące". - Są najlepsze od 30 lat, od momentu odzyskania niepodległości przez ten kraj - przyznał pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Posłuchaj
05:09 jan dziedziczakkll.mp3 Jan Dziedziczak o zagrożonych likwidacją polskich szkołach na Litwie ("Temat dnia / Gość PR24") 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadził: Kamil Zalewski 

Gość: Jan Dziedziczak 

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 7.20

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem