more_horiz

Prof. Gontarski ws. zniesienia zasady jednomyślności w UE: stworzyłoby to superpaństwo

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 20:44
- Zniesienie zasady jednomyślności i podejmowanie decyzji w UE możliwe byłoby w przypadku daleko idącego zaufania, a Komisja Europejska i Parlament Europejski robią wszystko, żeby brakowało tego zaufania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski.
Grupa 13 krajów, w tym Polska, przeciwna zmianom w traktatach UE
Grupa 13 krajów, w tym Polska, przeciwna zmianom w traktatach UEFoto: Alexandros Michailidis/shuuterstock

Trzynaście unijnych krajów - w tym Polska - sprzeciwiło się zmianom w europejskich traktatach. Wspólne oświadczenie podpisały, oprócz Polski, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowenia i Szwecja. To odpowiedź na ustalenia Konferencji w sprawie przyszłości Europy, z których część będzie wymagała zmiany traktatów - na przykład zniesienie zasady jednomyślności.

Zmiany ustrojowe Unii Europejskiej

Prof. Waldemar Gontarski podkreślił, że zmiany proponowane przez Komisję Europejską oznaczałoby konieczność podporządkowywania się decyzjom Francji i Niemiec. - Zmiana traktatowa musi być ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Przyjęcie takich zmian oznaczałoby zmianę ustroju Unii Europejskiej na superpaństwo - powiedział.

- Zniesienie zasady jednomyślności i podejmowanie decyzji w UE możliwe byłoby w przypadku daleko idącego zaufania, a Komisja Europejska i Parlament Europejski robią wszystko, żeby brakowało tego zaufania. Nie wyobrażam sobie takiej zmiany ustrojowej - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że na przestrzeni lat UE bardzo się zmieniła. Dalsze zmiany spowodowałyby już całkowitą dominację najsilniejszych krajów. - Gdy przystępowaliśmy do UE, rządziło w niej sześć państw i wśród nich była Polska. Po traktacie lizbońskim to się jednak zmieniło. Zaczęły rządzić cztery państwa, a po wyjściu Wielkiej Brytanii - trzy - podkreślił prof. Waldemar Gontarski.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:20 PR24_mp3 2022_05_14-20-05-50.mp3 Prof. Waldemar Gontarski o zmianach w UE (Gość PR24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Mateusz Drozda

Gość: prof. Waldemar Gontarski (prawnik, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 20.05

dz

Czytaj także

Macron chce reformować UE? Francuskie media: jego propozycje mogą podzielić Europę

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 17:00
Francuskie media rozpisują się nad projektem "politycznej wspólnoty europejskiej" przedstawionym w europarlamencie przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Lewicowe media stwierdziły, że prezydent Francji przyjął wczoraj rolę lidera i reformatora Unii Europejskiej. "Le Monde" nazwał propozycję Macrona "śmiałą", zaznaczając jednocześnie, że "naraża ona Europę na podziały".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji? Nadal trwają dyskusje ambasadorów państw UE

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 09:01
W Brukseli spotykają się dziś unijni ambasadorowie, a jednym z tematów są sankcje wobec Rosji, w tym embargo na import ropy, które blokują Węgry. Jest oczekiwanie, że Komisja Europejska poinformuje, w jaki sposób chce rozwiązać ten problem i zmienić swoje propozycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest porozumienie ws. KPO. Skwarek: te pieniądze się Polsce należą

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:16
Rząd polski złożył KPO do Komisji Europejskiej ponad rok temu - 1 maja. Przez ponad rok Polska jest grillowana przez instytucje i urzędników unijnych. Te dywagacje i rozterki powinny być już dawno rozwiane, bo Polsce te pieniądze po prostu się należą - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Sławomir Skwarek.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem