Trzynaście unijnych krajów - w tym Polska - sprzeciwiło się zmianom w europejskich traktatach. Wspólne oświadczenie podpisały, oprócz Polski, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowenia i Szwecja. To odpowiedź na ustalenia Konferencji w sprawie przyszłości Europy, z których część będzie wymagała zmiany traktatów - na przykład zniesienie zasady jednomyślności.
Zmiany ustrojowe Unii Europejskiej
Prof. Waldemar Gontarski podkreślił, że zmiany proponowane przez Komisję Europejską oznaczałoby konieczność podporządkowywania się decyzjom Francji i Niemiec. - Zmiana traktatowa musi być ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Przyjęcie takich zmian oznaczałoby zmianę ustroju Unii Europejskiej na superpaństwo - powiedział.
- Zniesienie zasady jednomyślności i podejmowanie decyzji w UE możliwe byłoby w przypadku daleko idącego zaufania, a Komisja Europejska i Parlament Europejski robią wszystko, żeby brakowało tego zaufania. Nie wyobrażam sobie takiej zmiany ustrojowej - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że na przestrzeni lat UE bardzo się zmieniła. Dalsze zmiany spowodowałyby już całkowitą dominację najsilniejszych krajów. - Gdy przystępowaliśmy do UE, rządziło w niej sześć państw i wśród nich była Polska. Po traktacie lizbońskim to się jednak zmieniło. Zaczęły rządzić cztery państwa, a po wyjściu Wielkiej Brytanii - trzy - podkreślił prof. Waldemar Gontarski.
Czytaj także:
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
24:20 PR24_mp3 2022_05_14-20-05-50.mp3 Prof. Waldemar Gontarski o zmianach w UE (Gość PR24)
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadził: Mateusz Drozda
Gość: prof. Waldemar Gontarski (prawnik, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 20.05
dz