Kleszcze przenoszą boreliozę. Trzeba o tym pamiętać na urlopie

- Dziś łatwiej jest zostać ugryzionym przez kleszcze, idąc na spacer do parku w Warszawie niż jadąc na grzyby na Mazury. To efekt łagodnych zim, wiele kleszczy nie ginie od mrozów i stale zwiększa się ich populacja. Brakuje też w miastach ich naturalnych wrogów, takich jak np. przepiórki i bażanty - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Walkiewicz, epidemiolog.

2025-07-03, 20:00

Kleszcze przenoszą boreliozę. Trzeba o tym pamiętać na urlopie
Nie każdy kleszcz wywołuje boreliozę. Dlatego warto go umiejętnie wyjąć i przesłać do placówek medycznych, które sprawdzą czy był nosicielem jej patogenów. Adresy takich placówek są dostępne w Internecie.Foto: foto: shutterstock

Według cytowanych przez dr. Walkiewicza badań epidemiologicznych, kleszcze z Mazowsza są częściej nosicielami boreliozy i odkleszczowego zapaleniu mózgu niż te żyjące w lasach.  A dziś widoczna jest wręcz epidemia chorób, które przenoszą kleszcze (są tzw. wektorami chorób odkleszczowych). Dwie dekady lat temu, było rocznie około 2-3 tysięcy przypadków wykrycia boreliozy, a dziś to nawet 20 tysięcy pacjentów.


Posłuchaj

Artur Walkiewicz o kleszczach (Samo zdrowie) 25:02
+
Dodaj do playlisty

 

Inną groźną chorobą przenoszona przez kleszcze jest babeszjoza, która atakuje psy i koty. Dlatego trzeba im regularnie podawać specjalne tabletki lub obroże ze środkami odstraszającymi kleszcze. 

Co trzeba zrobić, gdy nas ugryzie?

W opinii Artura Walkiewicza, jeśli usuniemy kleszcza z miejsca ugryzienia, powinniśmy go wysłać do laboratorium, aby ustalić czy był nosicielem chorób odkleszczowych. Ale gdy po ukąszeniu przez kleszcza zaczniemy czuć duże osłabienie i gorączkę, trzeba iść do lekarza. Trzeba też uważnie obserwować, czy w miejscu ugryzienia, pojawił się charakterystyczny rumień, tzw. bawole oko, co świadczy o pojawieniu się infekcji. Choć nie zawsze rumień pojawia się na ciele. Problemem jest niechęć do szczepień  skutecznie chroniących przed odkleszczowym zapaleniu mózgu. Do tej pory nie opracowano skutecznej szczepionki na boreliozę, choć wiele firm farmaceutycznych prowadzi w tej sprawie badania.

REKLAMA




*********

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Artur Walkiewicz, epidemiolog
Data emisji: 3.07.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej