Jak rozpoznać ukąszenie kleszcza? Teraz jest szczyt aktywności

Nie każde ugryzienie przez kleszcza oznacza zarażenie i chorobę, niemniej prawdopodobieństwo jest bardzo duże. Pajęczaki transmitują bowiem boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak je rozpoznać i jakie mogą być ich skutki?   

2024-06-08, 12:54

Jak rozpoznać ukąszenie kleszcza? Teraz jest szczyt aktywności
Szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Foto: 24K-Production/Shutterstock

Podczas ugryzienia kleszcz wydziela ślinę, która zawiera środki znieczulające oraz substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. W miejscu ugryzienia następuje podrażnienie. To jednak najmniejszy problem - gorzej, że podczas żerowania kleszcz przenosi swoją śliną patogeny groźnych chorób, w tym boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

Borelioza

Borelioza jest najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Występuje znacznie częściej niż kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. 

- Borelioza jest łatwiejsza w identyfikacji, posiada unikatowe cechy. W okresie jej wylęgania - trwającym od 3 do 30 dni - może rozwinąć się rumień, który przybiera charakter wędrujący. Jest różową lub czerwoną plamą na skórze. W skrajnie ciężkich przypadkach, przy dużym zakażeniu i wrażliwości skóry, mogą wystąpić podbiegnięcia krwotoczne. Charakterystyczne jest, że rumień nie daje żadnych dolegliwości. Nie swędzi i nie piecze. Jego średnica, wskazująca na boreliozę, wynosi co najmniej ok. 5 cm - powiedziała w Polskim Radiu 24 specjalistka chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska. 

Wraz z pojawieniem się rumienia niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza, który, jak wskazała gościni audycji, "nie zleca jednak żadnych dodatkowych badań, bo w tym okresie nie będą wskazywały na zakażenie borrelią". - Lekarz zapisze natomiast antybiotyk, a terapia może potrwać nawet do 28 dni - dodała.            

REKLAMA

Zapalenie mózgu 

Zaraz po ukłuciu kleszcz może też zarazić wirusem, który wywołuje zapalenie mózgu.

- Choroba często zaczyna się objawami grypopodobnymi. Ustępują po kilku dniach, ale u części osób zaczynają się rozwijać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego: senność, zmiana reakcji na różne zdarzenia dnia codziennego, bóle głowy, światłowstręt. To powinno nakazać kontakt z lekarzem, zwłaszcza gdy usunęliśmy ze swojego ciała kleszcza. Kleszczowego zapalenia mózgu nie leczy się antybiotykiem, który nie działa na wirusy. Leczenie jest głównie objawowe. Istnieje też odpowiednia szczepionka. Zachęcam, aby zaszczepili się wszyscy, którzy chętnie spędzają czas na łonie natury. Szczepionka jest skuteczna i bezpieczna, ma za sobą długi okres stosowania - zapewniła prof. Boroń-Kaczmarska. 

Posłuchaj

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska gościem Marii Furdyny (Temat dnia) 7:20
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec oraz wrzesień-październik.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maria Furdyna
Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych)
Data emisji: 8.06.2024
Godzina emisji: 11.20

REKLAMA

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej