more_horiz

Projekt edukacyjny dla żołnierzy. Prezes PFN: chcą poznawać historię w sposób aktywny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 10:23
- Żołnierze chcą poznawać historię w sposób aktywny. Stąd zaangażowaliśmy ich m.in. w Bieg Niepodległości czy w Bieg Tropem Wilczym. Ogromne wrażenie wywołuje na nich uczestnictwo w godzinie "W" - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki, który opowiedział o projekcie "Zwiastun".
Prezes PAN o programie edukacyjnym Zwiastun dla żołnierzy stacjonujących w Polsce
Prezes PAN o programie edukacyjnym "Zwiastun" dla żołnierzy stacjonujących w Polsce Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku prowadzi pionierski projekt "Zwiastun" realizowany we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO i 82 Dywizją Powietrznodesantową. Celem projektu jest skierowanie do sił Paktu Północnoatlantyckiego długofalowego programu edukacyjnego, którego głównym przekazem jest przedstawienie żołnierzom historii Polski oraz promocja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego.

Ostatnie wydarzenia związane z napaścią putinowskiej Rosji na Ukrainę, zweryfikowały i rozszerzyły założenia projektu "Zwiastun". Żołnierze NATO wspierali wolontariuszy i przedstawicieli Polskiej Fundacji Narodowej w przekazaniu paczek świątecznych ofiarom wojny na Ukrainie w ramach innego projektu PFN "Paczka na Kresy".

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki podkreślił, że żołnierze stacjonujący w Polsce chcą poszerzać wiedzę o kraju, w którym stacjonują. - Żołnierze chcą poznawać historię w sposób aktywny. Stąd zaangażowaliśmy ich m.in. w Bieg Niepodległości czy w Bieg Tropem Wilczym. Ogromne wrażenie wywołuje na nich uczestnictwo w godzinie "W", to wspomnienie, pamiątka bohaterów powstania warszawskiego - mówił gość Polskiego Radia 24.

Spotkania z kombatantami 

- Budowanie etosu żołnierza także w krajach, z których pochodzą żołnierze NATO, bazuje przede wszystkim na pamięci, na doświadczeniach, na szacunku względem tych, którzy poświęcili swoje życie i stanowią dobre wzorce bycia żołnierzem oddanym swojemu krajowi i narodowi. Stąd pielęgnując pamięć o kombatantach i aranżując spotkania żołnierzy sił NATO z polskimi weteranami, wpisujemy się w praktykę, która jest bardzo oczywista dla żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oni czerpią z tego poczucie godności, służby, to są niezwykle wzruszające spotkania - zaznaczył dr Marcin Zarzecki. 

Posłuchaj
23:45 zarzeckii.mp3 Dr Marcin Zarzecki o projekcie "Zwiastun" ("Temat dnia / Gość PR24") 

W ramach projektu organizowane są wyjazdy edukacyjne do miejsc, które są ważne dla historii naszego kraju. Żołnierze odwiedzili m.in. w Warszawie:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Piotr Wąż

Gość: dr Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 9.30

nt

Zobacz także

Zobacz także