Projekt edukacyjny dla żołnierzy. Prezes PFN: chcą poznawać historię w sposób aktywny
- Żołnierze chcą poznawać historię w sposób aktywny. Stąd zaangażowaliśmy ich m.in. w Bieg Niepodległości czy w Bieg Tropem Wilczym. Ogromne wrażenie wywołuje na nich uczestnictwo w godzinie "W" - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki, który opowiedział o projekcie "Zwiastun".
2022-05-15, 10:23
Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku prowadzi pionierski projekt "Zwiastun" realizowany we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO i 82 Dywizją Powietrznodesantową. Celem projektu jest skierowanie do sił Paktu Północnoatlantyckiego długofalowego programu edukacyjnego, którego głównym przekazem jest przedstawienie żołnierzom historii Polski oraz promocja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego.
Ostatnie wydarzenia związane z napaścią putinowskiej Rosji na Ukrainę, zweryfikowały i rozszerzyły założenia projektu "Zwiastun". Żołnierze NATO wspierali wolontariuszy i przedstawicieli Polskiej Fundacji Narodowej w przekazaniu paczek świątecznych ofiarom wojny na Ukrainie w ramach innego projektu PFN "Paczka na Kresy".
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki podkreślił, że żołnierze stacjonujący w Polsce chcą poszerzać wiedzę o kraju, w którym stacjonują. - Żołnierze chcą poznawać historię w sposób aktywny. Stąd zaangażowaliśmy ich m.in. w Bieg Niepodległości czy w Bieg Tropem Wilczym. Ogromne wrażenie wywołuje na nich uczestnictwo w godzinie "W", to wspomnienie, pamiątka bohaterów powstania warszawskiego - mówił gość Polskiego Radia 24.
Spotkania z kombatantami
- Budowanie etosu żołnierza także w krajach, z których pochodzą żołnierze NATO, bazuje przede wszystkim na pamięci, na doświadczeniach, na szacunku względem tych, którzy poświęcili swoje życie i stanowią dobre wzorce bycia żołnierzem oddanym swojemu krajowi i narodowi. Stąd pielęgnując pamięć o kombatantach i aranżując spotkania żołnierzy sił NATO z polskimi weteranami, wpisujemy się w praktykę, która jest bardzo oczywista dla żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oni czerpią z tego poczucie godności, służby, to są niezwykle wzruszające spotkania - zaznaczył dr Marcin Zarzecki.
REKLAMA
Posłuchaj
W ramach projektu organizowane są wyjazdy edukacyjne do miejsc, które są ważne dla historii naszego kraju. Żołnierze odwiedzili m.in. w Warszawie:
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski
- Cmentarz Wojskowy na Powązkach
- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
- Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego
- Muzeum Żołnierzy Wyklętych
- Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
- Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
- Zamek na Wawelu
- Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
- Muzeum Stutthof w Sztutowie
- Kompleks Riese w Górach Sowich
- Panoramę Racławicką we Wrocławiu
- Podziemne Miasto Osówka
- miejsce pracy przymusowej więźniów filii obozu Gross Rosen
- Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica w Gdyni
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- Zamek w Książu
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadził: Piotr Wąż
Gość: dr Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)
REKLAMA
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 9.30
nt
Polecane
REKLAMA