Środki z KPO dla Polski? Dr Onasz: polityczna gra interesów w UE
- Pojawia się pytanie, czy Komisja Europejska nie wykorzystuje środków finansowych jako narzędzia do zmuszania poszczególnych rządów, z którymi jest jej nie po drodze, do przyjęcia takich, a nie innych rozwiązań - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, Uniwersytet Łódzki.
2022-05-16, 12:15
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że w najbliższych kilku-kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO. Müller oświadczył, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczące Krajowego Planu Odbudowy.
Dr Maciej Onasz komentował te doniesienia. - Nie pierwszy raz słyszymy, że rozmowy ulegają finalizacji. Oczywiście byłoby bardzo dobrze z perspektywy państwa i polskiej gospodarki, aby te środki zostały uruchomione jak najszybciej. Miejmy nadzieję, że to ostatnie podejście zarówno do tego, by te środki zostały uruchomione, jak i do drugiej strony tego procesu, do rozpoczęcia i wykonania działań, których od Polski oczekują instytucje unijne, a dotyczących zasady praworządności. Jeżeli zarówno jeden, jak i drugi proces zostaną posunięte do przodu, jako państwo i społeczeństwo możemy na tym tylko skorzystać - stwierdził.
- Organizacja sądów jest oczywiście kompetencją państw członkowskich, ale realizacja zasad takich jak praworządność to zobowiązania traktatowe. Oczywiście powstają tu trudności interpretacyjne, co to jest zasada praworządności, jak to dokładnie interpretować - dodał ekspert.
Jak zauważył gość audycji, Komisja Europejska wykorzystuje środki finansowe jako narządzie nacisku na rządy niektórych państw UE. - Mamy tu do czynienia z polityczną grą interesów, jesteśmy w stanie wskazać państwa, które mają problemy bardzo podobne do polskich czy węgierskich, jednakże te problemy nie są podnoszone, dlatego że ekipa rządząca w danym kraju jest bliżej instytucji unijnych - powiedział dr Maciej Onasz.
REKLAMA
Posłuchaj
W środę rzecznik KE Veerle Nuyts powiedziała, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.
Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. W piątek jej szef Marek Ast (PiS) powiedział, że jest przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Maciej Onasz
Data emisji: 16.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 11.07
PR24/ka
REKLAMA