more_horiz

"Unijna tyraliera zaczęła się kręcić w miejscu". Józef Orzeł o stanowisku UE ws. sytuacji na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 16:17
- Mamy do czynienia z tyralierą państw unijnych, które - jak się dotąd zdawało - w prawie równym ordynku zmierzają w stronę interesów Ukrainy. Teraz okazuje się jednak, że część z nich się waha, cofa, kręci w miejscu - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Orzeł, szef Klubu Ronina.
Józef Orzeł
Józef OrzełFoto: PR24

We wtorek w Warszawie prezydent Węgier Katalin Novak powiedziała, że "Węgry popierają przystąpienie Ukrainy do wspólnoty krajów europejskich"- Potępiamy zbrojny atak Rosji na Ukrainę, chcemy pokoju na Węgrzech i w krajach sąsiadujących - podkreśliła.

Gościem Polskiego Radia 24 był szef Klubu Ronina Józef Orzeł. Rozmówca został zapytany o to, jaka jest obecnie polityka europejska wobec tego co od 82 dni dzieje się na Wschodzie i czy można mówić o jednym i spójnym stanowisku.

"Polityka się rozjeżdża"

- Polityka właśnie zaczęła się rozjeżdżać i to w tej widocznej sferze, bo tak naprawdę pewnie od początku tej wojny nie było tak, że ta polityka była wspólna - wskazał. 

- Niemcy w słowach i w części działań zmieniły swoją politykę wobec Rosji o 180 stopni, ale w części tej surowcowo-energetycznej nie zmieniły lub nie zrobiły tego w wystarczającym stopniu - ocenił. 

Jak powiedział, "za przykładem Niemiec poszły inne kraje i w tej chwili mamy do czynienia z taką sytuacją tyraliery państw unijnych, które zdawały się, że w prawie równym ordynku zmierzają w stronę interesów Ukrainy". - Teraz okazuje się jednak, że część z nich się waha, cofa, kręci w miejscu i zaczyna szukać wspólnej płaszczyzny, polityki, nazwijmy to, pokojowej - podkreślił.

"Traktat pokojowy"

- Głównym hasłem pewnie dla Francji, Włoch i Niemiec, nie daj boże dla Węgier, może okazać się zawarcie jakiegoś tam traktatu pokojowego, po którym można by jakoś odbudować stosunki z Rosją - wskazał. - Pewnie nie do takiego poziomu, na jakim były, ale pewnie do takiego, który by satysfakcjonował obie strony - dodał.


Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
23:49 Józef Orzeł.mp3 Józef Orzeł: polityka europejska właśnie zaczęła się rozjeżdżać (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Józef Orzeł (Klub Ronina)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 15.33


» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

 ***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także