more_horiz

Karnkowski: wcześniej Ukraińcy chcieli mieć u siebie Balcerowicza, teraz ich wiedza o świecie wzrosła

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 14:00
- Mam wrażenie, że w Kijowie wzrosła świadomość tego, czym jest Europa i czym są politycy europejscy. Pojawił się więc realizm dotyczący już nie tylko Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie".
Karnkowski: kiedy Balcerowicz został sprowadzony, by stawiać Ukrainę na nogi, widać było brak wiedzy Ukraińców o Zachodzie
Karnkowski: kiedy Balcerowicz został sprowadzony, by stawiać Ukrainę na nogi, widać było brak wiedzy Ukraińców o ZachodzieFoto: Review News/ Shutterstock

Gość PR24 oceniał sytuację militarną na wschodzie. Jego zdaniem obecnie istnieje duża skłonność do optymizmu w tej sprawie. Sama Ukraina, jak dodał, jest w trudnej sytuacji także gospodarczej, ale cały czas ma szansa na to, by obrócić złą sytuację na swoją korzyść, i sama wojna, czy też jej zakończenie, nie musi być dramatem, jeśli w odbudowie państwa pomoże Zachód.

Tymczasem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza. Opowiada on, jak w obwodzie charkowskim jego oddział ostrzeliwał we wsi domy, samochody, odciął ucho jeńcowi, chociaż mógł "puścić kulkę w łeb lub poćwiartować BTR-em". W przestrzeni medialnej nie brakuje podobnych opisów okrucieństwa ze strony Rosjan.

"Obawiam się nastawienia Europy do Rosji"

- Obecnie dużo się o tym mówi, jak i o przewrocie na Kremlu, ja z kolei mimo wszystko obawiam się nastawienia Europy do Rosji, obawiam się, że znajdzie się jakiś pretekst do wznowienia z nią współpracy, bo stara Europa lubi rosyjski gaz i rosyjskie ruble, lubi obłaskawiać Rosję. Tego się bardziej obawiam niż doniesień o tym, co dzieje się na Kremlu - wyjaśnił dr Krzysztof Karnkowski.

Zauważył przy tym, że politycy "pierwszoligowi" państw Europy Zachodniej mają tendencję do "dzielenia" i decydowania o innych, wystarczy przypomnieć historię i podział państw afrykańskich. Gość PR24 nawiązał tu do prezydenta Francji, który w jego opinii jest człowiekiem, który wygrał wybory, mimo że do tłumienia licznych protestów w swoim kraju wysyłał na ulice uzbrojoną w gaz policję.

Czytaj także:

- Mam wrażenie, że w Kijowie wzrosła świadomość tego, czym jest Europa i czym są politycy europejscy. Pojawił się więc realizm dotyczący nie tylko tego, czym jest Rosja. Wcześniej Ukraina nie wykazywała się instynktem samozachowawczym, bo kto był sprowadzany, by zajmować się stawianiem tego państwa na nogi? Sławomir Nowak i Leszek Balcerowicz. Świadczy to o tym, że nie wiedzieli do końca, co się działo na tzw. Zachodzie - powiedział publicysta.


Posłuchaj
16:59 _PR24_AAC 2022_05_19-12-35-42.mp3 Karnkowski: kiedy Balcerowicz został sprowadzony, by stawiać Ukrainę na nogi, widać było brak wiedzy Ukraińców o Zachodzie ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie"

Data emisji: 19.05.2022

Godzina: 12:35


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem