more_horiz

Pomoc UE dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Zbigniew Kuźmiuk: symboliczne środki

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 16:15
- Komisja Europejska chciałaby, by na pomoc Ukrainie kierowane były pieniądze, które już raz były przyznane krajom członkowskim, które to przeznaczyły je na zupełnie inne cele - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk (Prawo i Sprawiedliwość).
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk Foto: PR24/AK

Komisja Europejska zdecydowała o udostępnieniu 248 milionów euro Polsce oraz czterem innym krajom, do których trafiają uchodźcy z Ukrainy. Chodzi o Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Celem jest wsparcie systemów przyjmowania uchodźców i zarządzania granicami.

Zbigniew Kuźmiuk zwracał uwagę, że pomoc z tego tytułu dla Polski wyniesie ok. 150 mln euro w sytuacji, gdy na terenie naszego kraju przebywa ok. 3 mln uchodźców. Przypominał także, że Turcja przyjęła 1,5 mln uchodźców i otrzymała w dwóch transzach 6 mld euro. Jak stwierdził europoseł, fundusze przyznane Polsce to symboliczne środki.

- Miejmy nadzieję, że jednak Komisja Europejska i Rada Europejska naprawdę zmierzą się z tym poważnym problemem. Kraje członkowskie poinformowały Komisję Europejską o szacowanej liczbie uchodźców z Ukrainy. Roczny koszt pobytu to ok. 11 mld euro. W zestawieniu ze 150 mln euro jest to szokująca różnica. Mam nadzieję, że KE ustosunkuje się do tych obliczeń, ponieważ to, co rozdysponowała, ma wymiar symboliczny. W zestawieniu z pomocą spoza UE, ze strony, USA, Wielkiej Brytanii czy Kanady, wygląda to naprawdę kuriozalnie - stwierdził. Jak oszacował, instytucje unijne przeznaczą w sumie na wsparcie Ukrainy ok. 4 mld euro.

Posłuchaj
24:00 PR24_mp3 2022_05_21-15-06-05.mp3 Zbigniew Kuźmiuk o pomocy Ukrainie ze strony UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Biały Dom poinformował, że prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Zbigniew Kuźmiuk

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem