more_horiz

"Nie damy rady zbudować nowego, stabilnego ładu bez Niemiec". Prof. Madajczyk o wizycie szefa MSZ w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 17:25
- Ład, który był rozpadł się po rosyjskiej agresji na Ukrainę i trzeba zacząć budować coś nowego, co będzie stabilne. Nie damy jednak rady zbudować nowego, stabilnego ładu bez Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk (ISP, PAN).
Piotr Madajczyk: nie damy rady zbudować nowego, stabilnego ładu bez Niemiec.
Piotr Madajczyk: nie damy rady zbudować nowego, stabilnego ładu bez Niemiec.Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Europa potrzebuje teraz wiarygodnych Niemiec. Szef MSZ spotkał się w Berlinie ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock. Rozmowy szefów dyplomacji skupiły się na omówieniu najważniejszych kwestii z zakresu współpracy dwustronnej, w szczególności w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Zbigniew Rau mówił, że Polska jest zadowolona z głębokiej zmiany w niemieckim podejściu zarówno do Ukrainy, jak i Rosji. Zaznaczył, że nie ma alternatywy dla popierania integracji Ukrainy z Unią Europejską, bo inaczej doszłoby do erozji wiarygodności Niemiec.

Na antenie Polskiego Radia 24 wizytę Zbigniewa Raua w Berlinie i towarzyszącą jej atmosferę ocenił prof. Piotr Madajczyk. Jak wskazał, "to jest zmiana, która od pewnego czasu się już zarysowywała". - Jeśli porównywać by to z wizytą Annaleny Baerbock w Warszawie, to tata wizyta biorąc pod uwagę atmosferę, to była spokojna, ale nie było tak wyraźnie okazywanej życzliwości - powiedział i dodał, że "dziś wyraźnie obie strony starały się żeby pokazać, że rozmawiamy w innej atmosferze".

"Nie damy rady zbudować nowego, stabilnego ładu bez Niemiec"

- Wydaje mi się, że odpowiedź na to, co się stało, że w Berlinie panowała dziś taka atmosfera, jest banalnie prosta - zaznaczył. - Trzeba było dokonać wcześniej takiego rozliczenia, podsumowania jakie błędy popełniono, zresztą minister Rau na początku wystąpienia przypomniał błędy niemieckiej polityki wschodniej, mówiąc, że poniosła ona klęskę, ale równocześnie trzeba myśleć do przodu - podkreślił.

- Ład, który był rozpadł się po rosyjskiej agresji na Ukrainę i trzeba zacząć budować coś nowego, co będzie stabilne - zaznaczył. Jak ocenił, "nie damy rady zbudować nowego, stabilnego ładu bez Niemiec". - To wyraźnie brzmi w wypowiedziach z dzisiejszej konferencji - dodał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:46 madajczyk.mp3 Piotr Madajczyk: nie damy rady zbudować nowego, stabilnego ładu bez Niemiec (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Piotr Madajczyk (ISP, PAN)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 16.47


jb

Zobacz także

Zobacz także