Amerykańska broń atomowa w Polsce? Repetowicz: leży to w naszym interesie
- "Nuclear sharing" nie rozszerza grupy państw, które dysponują tą bronią, to jest wciąż broń amerykańska, tylko zlokalizowana na terenie innego kraju. To nie jest złamanie zobowiązań - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz (Defence24.pl).
2022-05-25, 16:14
Jak donosi Frankfurter Allgemeine Zeitung, NATO w ramach nowej koncepcji strategicznej może zmienić podejście do rozmieszczenia broni nuklearnej na wschód od Niemiec w ramach tzw. nuclear sharing.
Witold Repetowicz zwracał uwagę, że nie można mówić w tym wypadku o złamaniu umów międzynarodowych, broń pozostanie własnością USA, zmieni się tylko jej rozmieszczenie. - Jeśli chodzi o różne układy z Rosją w tym zakresie, to one są całkowicie nieważne w tym momencie. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie wszystkie porozumienia postzimnowojenne z Federacją Rosyjską straciły znaczenie - ocenił.
- W naszym interesie jest to, żeby zakres państw objętych "nuclear sharing" został rozszerzony, by Polska była wśród tych państw, aby amerykańska broń atomowa była w naszym kraju - podkreślał.
Baterie Patriot w Polsce. "Kluczowe znaczenie"
Gość audycji odniósł się także do rozmieszczenia baterii pocisków Patriot w Polsce. Jak zauważył, obrona nieba ma kluczowe znaczenie z perspektywy naszego bezpieczeństwa.
REKLAMA
- Zwiększanie bezpieczeństwa przez zakup baterii Patriot ma znaczenie kluczowe. Idziemy dwutorowo, poprzez to, co wynika z art. 3. NATO, czyli zwiększanie własnych zdolności obronnych, oraz to, co wynika z art. 5., czyli kwestie sojusznicze, zwiększanie obecności USA w Polsce, wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Te dwie ścieżki nigdy się nie wykluczały, są komplementarne. Zakup baterii Patriot dowodzi tego, że nie jest to teoria, ale praktyka - zauważył Witold Repetowicz.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
"Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy rzeczywiście mają rozległą wiedzę. Ale gwarantujemy, że tę wiedzę można uzyskać podczas szkolenia specjalistycznego w Wojsku Polskim" - zapewnił Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia.
Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Witold Repetowicz
REKLAMA
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 14.33
PR24/ka
Polecane
REKLAMA