more_horiz

Konfiskata rosyjskich majątków. Prof. Grabowska: KE boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 17:51
- Komisja Europejska z jednej strony chciałaby, ale boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie. Niestety też trzeba przyznać, że znalezienie go jest szalenie trudne - powiedziała w Polskim Radiu 24 o kwestii konfiskaty rosyjskich majątków prof. Genowefa Grabowska.
Prof. Genowefa Grabowska: KE boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie ws. konfiskaty rosyjskich majątków
Prof. Genowefa Grabowska: KE boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie ws. konfiskaty rosyjskich majątków Foto: Mistervlad/Shutterstock

W środę Komisja Europejska debatowała nad propozycjami dotyczącymi wykorzystania m.in. zamrożonych środków należących do oligarchów z Rosji na odbudowę Ukrainy. Jak oceniła prawnik prof. Genowefa Grabowska "jest to działanie bardzo żmudne".


- Komisja Europejska z jednej strony chciałaby, ale boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie. Niestety też trzeba przyznać, że znalezienie go jest szalenie trudne - skomentowała.

Jak przypomniała, rozporządzenie, które zostało niedawno wydane przez Radę Unii Europejskiej, mówi o zamrożeniu środków. - Czyli środki osób wskazanych w tym rozporządzeniu nie mogą być skonfiskowane - powiedziała.

- Mamy styk pewnych wartości - jedną z nich jest to, co bardzo sobie cenimy, czyli ochrona własności. To prawo jest zapisane nie tylko w Konstytucji RP i ustawach innych państw członkowskich. Ono jest od 1952 r. także zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i powtórzone w wielu innych dokumentach - przypomniała.

"Przestępca powinien tracić"

Prof. Genowefa Grabowska zwróciła jednak uwagę, że "własności zbrodniarzy i przestępców nie podlegają ochronie". - Te własności przestępca powinien stracić, tylko trzeba mu udowodnić - przynajmniej na tle obowiązującego dzisiaj prawa - że jest bezpośredni związek między przestępstwem, którego się dopuszcza a własnością, którą niekiedy przy pomocy tego przestępstwa zdobył - wskazała.

Gość audycji oceniła ponadto, że w obecnej sytuacji "jest jeszcze daleka droga do postawienia Rosji przed sądem" oraz że "trudno będzie liczyć na to, że Moskwa zgodzi się na wszystkie warunki, które będzie dyktował świat demokratyczny".

- Myślę, że należy egzekwować odpowiedzialność nie tylko od przestępców, którzy popełniali zbrodnie na terenie Ukrainy, ale także od tych osób, które przyczyniły się do tego, że Rosję było stać na tę agresję - powiedziała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:57 PR24_mp3 2022_05_25-16-48-45.mp3 Prof. Genowefa Grabowska: KE boi się i nie bardzo potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie ws. konfiskaty rosyjskich majątków ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Genowefa Grabowska (prawnik, znawca prawa europejskiego i b. europoseł)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina: 16:48

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem