more_horiz

Prof. Henryk Domański o Solidarności: to był nowy, nieprawdopodobny element w życiu Polaków w PRL

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 13:37
- Gdy "Solidarność" powstawała, to była pierwszą siłą polityczną niezależną od partii komunistycznej. Wydawało mi się to wtedy niemożliwe. Był to nowy, nieprawdopodobny element w życiu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog PAN.
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PR24

W Zakopanem trwa XXX Krajowy Zajazd Delegatów NSZZ "Solidarność". Przedstawiciele największego związku zawodowego w Polsce będą obradują w Centralnym Ośrodku SportuPrzewodniczący związku Piotr Duda tłumaczył, że zjazd będzie składać się z dwóch części: pierwszej, uroczystej z okazji jubileuszowego spotkania oraz drugiej, roboczej na której zostaną przyjęte zmiany w statucie.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Henryk Domański wskazał, że "Piotr Duda powiedział na zjeździe, że »Solidarność« w tej chwili jest największą siłą polityczną". - Można to różnie rozumieć, jednak wtedy była to pierwsza siła polityczna i w moim przekonaniu odgrywała taką rolę - ocenił.

"Nowy, nieprawdopodobny element w życiu"

Podkreślił, że gdy "Solidarność" powstawała, to "była pierwszą siłą polityczną niezależną od partii komunistycznej". - Wydawało mi się to wtedy niemożliwe. Był to nowy, nieprawdopodobny element w życiu, aczkolwiek od samego początku duża część, w tym ja, "Solidarności" nie wierzyła, że to się uda - zaznaczył i dodał, że "nie udało się w tym sensie, że nastąpił stan wojenny".

Zaznaczył, że "słowo »nieprawdopodobne« jest najlepszym odzwierciedleniem tego co się wtedy działo".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:37 Domański.mp3 Henryk Domański: "Solidarność" to pierwsza siła polityczna niezależna od partii komunistycznej (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Henryk Domański, socjolog PAN

Data emisji: 26.05.2022

Godzina: 13.06


jb 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem