more_horiz

30. zjazd NSZZ "Solidarność". Rzecznik związku wskazuje najważniejsze zadania

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 15:00
- Będziemy  pilnować, by były zabezpieczenia - być może trzeba tu będzie wprowadzić ograniczenia - by z Polski całego zboża nie wyeksportowano. To wcale nie jest tak, że nie ma zagrożenia, będziemy się temu przyglądać - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski o wyzwaniach i zadaniach dla związku. Wśród zagrożeń stojących przed Polską wymienił "zielone szaleństwo" unijnej polityki klimatycznej.
Rzecznik NSZZ Solidarność wśród zadań związku wskazał m.in. wyzwania związane z ryzykiem głodu na świecie wskutek wojny na Ukrainie
Rzecznik NSZZ "Solidarność" wśród zadań związku wskazał m.in. wyzwania związane z ryzykiem głodu na świecie wskutek wojny na UkrainieFoto: Grabowski Foto / Shutterstock.com

W czwartek w Zakopanem rozpocznie się jubileuszowy, 30. zjazd NSZZ "Solidarność". - Wyzwań jest ogrom, mamy przed sobą bardzo trudne czasy - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik Solidarności Marek Lewandowski. Przypomniał, że jubileuszowy zjazd miał się odbyć w 2020 roku i potem 2021 roku, ale plany pokrzyżowała pandemia COVID-19. - Będziemy rozmawiali o tym, co minęło, z czym musieliśmy się mierzyć i z czym musimy się zmierzyć - dodał.

Gość "Tematu dnia" wskazał na wyzwania stojące przed rynkiem pracy w kontekście napływu uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że związek chce, by ci ludzie, "których przyjmujemy na rynek pracy i chcemy, by pracowali, po tych traumatycznych przeżyciach byli w Polsce traktowanie godnie". -  Ogromna większość pracodawców to porządni ludzie, ale jest margines tych, którzy próbują tę sytuację wykorzystywać. W kooperacji z PIP i bezpośrednio pilnujemy, by do wykorzystywania nie dochodziło. Staramy się, aby pracowali legalnie i byli w obiegu naszych służb państwowych - dodał związkowiec.

Związek zapowiada pilnowanie zabezpieczeń w eksporcie zboża

Pytany o największe wyzwania dla polskiej gospodarki i zagrożenia dla niej, wskazał na "szalone projekty" dotyczące Zielonego Ładu, pakietu Fit For 55, czy handlu emisjami, czy "to, co działo się wokół kopalni Turów, czy dzieje się wokół polskiej energetyki". - To są szaleństwa klimatyczne, które mogą doprowadzić nas do poważnej zapaści - zaznaczył. - Jeżeli nie odejdziemy od tej szalonej polityki klimatycznej, w Polsce będzie zagrożonych setki tysięcy miejsc pracy, a na to na pewno nie pozwolimy i Solidarność, korzystając z obecności najważniejszych osób w państwie, da sygnał, że godzić się na to nie będziemy - wskazał.

Rozmówca Antoniego Trzmiela nie zgodził się, że w obliczu wojny na Ukrainie Polsce nie grożą braki żywności. Stwierdził, że "jeżeli zostawimy wszystko wolnemu rynkowi, bo w większości to prywatny biznes", to przy zagrożeniach, o których słyszymy na świecie, "może z Polski pójść tyle eksportu, że dla nas zabraknie". - Będziemy  pilnować, by były zabezpieczenia - być może trzeba tu będzie wprowadzić ograniczenia - by z Polski całego zboża nie wyeksportowano. To wcale nie jest tak, że nie ma zagrożenia. Temu też będziemy się bardzo przyglądać - zaznaczył Marek Lewandowski.

Posłuchaj
23:23 Marek-Lewandowski--PR24_mp3 2022_05_25-14-06-40.mp3 Rzecznik Solidarności o wyzwaniach stojących przed związkiem w przeddzień 30. zjazdu NSZZ "Solidarność" ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej o wyzwaniach stojących przed  Solidarnością w przeddzień 30. zjazdu związku. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Polskie Radio jest patronem medialnym 30. zjazdu NSZZ "Solidarność".

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 14.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także