more_horiz

SOS Wioski Dziecięce dla sierot z Ukrainy. "Musimy im zapewnić bezpieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 19:08
- To są dzieci po bardzo trudnych przejściach, nie tylko ze względu na wojnę. Wiele przeżyły, w ich domach była przemoc, alkohol, były wykorzystywane, wielką traumą było dla nich już rozdzielenie z rodziną biologiczną - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska, dyrektorka działu komunikacji i PR Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. 
Anna Choszcz-Sendrowska: bardzo ważne jest, aby dzieci z Ukrainy otrzymały specjalistyczną pomoc
Anna Choszcz-Sendrowska: bardzo ważne jest, aby dzieci z Ukrainy otrzymały specjalistyczną pomoc Foto: PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Trauma rozdzielenia z biologiczną rodziną, ucieczka przed wojną, brak specjalistycznej pomocy, to rzeczywistość tysięcy ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej, które przebywają na terenie Polski. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce poszukuje miejsc w Warszawie i Krakowie, które mogłoby przystosować do przyjęcia kolejnych grup dzieci z domów dziecka z Ukrainy. W Lublinie darczyńca się już znalazł. Zaoferował budynek w w centrum miasta, gdzie jeszcze niedawno mieścił się bank. W drugiej połowie czerwca 2022 r. do pierwszego Domu Dla Dzieci wprowadzi się 41 osób.

Jednak potrzeby znacznie większe. Stowarzyszenie poszukuje miejsc dla kolejnych grup. Inicjatywy darczyńców czy władz samorządowych, to ogromna pomoc dla organizacji, ponieważ znalezienie odpowiedniego budynku jest wyzwaniem. - Na pewno do Polski przyjechało kilka tysięcy dzieci z pieczy instytucjonalnej. Wiele z nich przebywa w miejscach, które nie do końca są przystosowane. To ośrodki wypoczynkowe i hotele, miejsca, które będę niedługo potrzebne właścicielom w sezonie turystycznym. Szukamy miejsc, które moglibyśmy zagospodarować, aby dzieci mogły tam bezpiecznie funkcjonować. Musimy im to zapewnić - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Choszcz-Sendrowska, dyrektorka działu komunikacji i PR Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. 

Czytaj także:

Ze względu na łatwiejszy dostęp do specjalistów terapeutów, dodatkowych opiekunów, poszukiwania lokali trwają w okolicach Warszawy i Krakowa. - Od dziesiątek lat zajmujemy się dziećmi osieroconymi i porzuconymi, a te dzieci są po bardzo trudnych przejściach, nie tylko ze względu na wojnę. Wiele przeżyły, w ich domach była przemoc, alkohol, były wykorzystywane, wielką traumą było dla nich już rozdzielenie z rodziną biologiczną. Doszły do tego przeżycia wojenne. Przed nami ogromne wyzwanie, bardzo ważne jest, aby dzieci otrzymały specjalistyczną pomoc psychologiczną - tłumaczyła Anna Choszcz-Sendrowska.

Posłuchaj
24:04 PR24 2022_05_28-18-05-56.mp3 SOS Wioski Dziecięce szukają miejsc dla dzieci z domów dziecka z Ukrainy (Temat dnia/Gość PR24)

 

Obecnie w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce mieszkają 173 osoby z Ukrainy, w tym 123 to dzieci. Są to głownie rodziny zastępcze i dzieci ewakuowane z sierocińca spod Kijowa, wraz ze swoimi opiekunami. Stowarzyszenie wspiera 200 rodzin zastępczych z Ukrainy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Gość: Anna Choszcz-Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 18.05

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem