Prezes fundacji Twarze Depresji: jesteśmy przygotowani na nowe wyzwanie - pomoc w traumie wojennej

- Wszyscy nasi specjaliści przeszli szkolenie z dr. Ronem Bergerem - światowej sławy specjalistą w zakresie traumy wojennej, który przyleciał z Izraela do Polski na zaproszenie naszej fundacji. Nasi pracownicy są szczegółowo przygotowani do tego, by uchodźcom pomagać - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska (psycholog, prezes fundacji Twarze Depresji).   

2022-06-04, 08:29

Prezes fundacji Twarze Depresji: jesteśmy przygotowani na nowe wyzwanie - pomoc w traumie wojennej
40 proc. konsultacji, które realizujemy są dla dzieci i młodzieży, pozostałe 60 proc. to pomoc osobom dorosłym - zaznaczyła psycholog Anna Morawska-Borowiec. . Foto: Shutterstock/fizkes

Trauma wojenna objawia się zespołem stresu pourazowego, depresją i wieloma innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Stres i dramaty, jakich doświadczają ukraińskie dzieci i ich rodzice, są ogromne. Fundacja Twarze Depresji uruchamia program bezpłatnej zdalnej opieki psychologiczno-psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy, dzieci i młodzieży mieszkających w Polsce oraz tych, którzy dopiero przybyli do Polski lub zostali w domu. 

O szczegółach tej pomocy mówił w PR24 Anna Morawska-Borowiec, prezes fundacji. - Od 28 lutego, czyli od kiedy uruchomiliśmy program, w cztery dni po wybuchu wojny na Ukrainie do końca maja pomogliśmy ponad pół tysiącowi obywateli Ukrainy, zarówno uchodźcom w Polsce, jak i obywatelom pozostającym na terenie swojego kraju. Z taką szeroką pomocą docieramy.

Wzrost zainteresowania specjalistyczną pomocą

W pierwszych dniach czerwca zgłosiło się do fundacji Twarze Depresji już 80 osób z Ukrainy, co pokazuje jak ten program bardzo się rozwija. - W marcu zrealizowaliśmy 96 takich konsultacji. (...) Wzrost zapotrzebowania na pomoc i rozpoznawalność naszej pomocy jest coraz większa. Do naszego programu można zgłosić się poprzez stronę internetową twarzedepresji.pl/Ukraina. Strona przygotowana jest w języku ukraińskim i rosyjskim. Zapisy są bardzo proste. Konsultacje odbywają się w języku ukraińskim i polskim. Są realizowane zarówno przez specjalistów konsultujących dzieci jak i osoby dorosłe. (...) 40 proc. konsultacji, które realizujemy, są dla dzieci i młodzieży, pozostałe 60 proc. to pomoc osobom dorosłym - zaznaczyła psycholog.              

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Anna Morawska-Borowiec o programie wsparcia psychicznego dla uchodźców z Ukrainy ("Temat dnia/Gość PR24") 10:29
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Anna Morawska (psycholog, prezes fundacji Twarze Depresji)

Data emisji: 04.06.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 07.42

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej