more_horiz

Ukraina nie może przegrać wojny czy ma ją wygrać? Popławski z Samorządowego Kongresu Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 15:15
- Gdy dyskutuje się z ekspertami z Europy Zachodniej na temat wojny na Ukrainie to pojawia się bardzo często fraza, że Ukraina nie może przegrać tej wojny. W Europie Środkowej wybrzmiewa opinia, że Ukraina "musi i wygra tę rywalizację" - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Konrad Popławski (OSW).
Kierownik Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich Konrad Popławski podczas panelu Inicjatywa Trójmorza - Ukraina - wyzwania współpracy w ramach I dnia Samorządowego Kongresu Trójmorza
Kierownik Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich Konrad Popławski podczas panelu "Inicjatywa Trójmorza - Ukraina - wyzwania współpracy" w ramach I dnia Samorządowego Kongresu TrójmorzaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

W Lublinie rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie skupia 12 krajów Inicjatywy Trójmorza, państwa członkowskie Unii Europejskiej położone w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W Kongresie wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także reprezentanci partnerów strategicznych Inicjatywy Trójmorza: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej.

Głównymi tematami rozpatrywanymi podczas paneli będą bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na rynkach rolno-spożywczych w kontekście wojny na Ukrainie oraz współpraca z regionami ukraińskimi.

Czytaj także:

Przebywający w Lublinie na kongresie jeden z prelegentów Konrad Popławski podzielił się ze słuchaczami Polskiego Radia 24 wnioskami w pierwszego dnia obrad Kongresu. - Tematem obrad cały dzień jest to, jak dopasować do siebie te dwa puzzle jakimi wydają się być państwa Trójmorza i Ukraina - podkreślił ekspert. 

Dwa podejścia do wojny na Ukrainie

Rozróżnił przy okazji kraje Zachodu Europy i Środkowego Wschodu kontynentu w podejściu do wojny u naszych wschodnich sąsiadów. - Gdy dyskutuje się z politykami czy ekspertami z Europy Zachodniej na temat wojny na Ukrainie to pojawia się bardzo często fraza, że Ukraina nie może przegrać. Za czym niewiele się kryje. W Europie Środkowej wybrzmiewa dużo bardziej takie motto, że Ukraina "musi i wygra tę rywalizację" - tłumaczył.

Gość audycji przytoczył również pojawiające się podczas paneli i rozmów rozwiązania problemów Ukrainy opierających się na długoterminowych partnerstwach.

Więcej z nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
24:49 PR24_mp3_20220606143249_Konrad_Popławski.mp3 Konrad Popławski o wnioskach płynących z obrad Samorządowego Kongresu Trójmorza (Temat dnia/Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Konrad Popławski (OSW)

Data emisji: 06.06.2022

Godzina emisji: 14.33

st 

Zobacz także

Zobacz także