Guzy o Inicjatywie Trójmorza: uzupełnia integrację europejską
- Ukraina i Mołdawia - jako potencjalni kandydaci do Unii Europejskiej - to kraje, które wcześniej czy później powinny się pojawić w inicjatywie Trójmorza - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
2022-06-06, 13:37
W Lublinie rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie skupia 12 krajów Inicjatywy Trójmorza, państwa członkowskie Unii Europejskiej położone w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W Kongresie wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także reprezentanci partnerów strategicznych Inicjatywy Trójmorza: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej.
Głównymi tematami rozpatrywanymi podczas paneli będą bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na rynkach rolno-spożywczych w kontekście wojny na Ukrainie oraz współpraca z regionami ukraińskimi.
- Premier Mateusz Morawiecki: koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem
- Samorządowy Kongres Trójmorza. Prezydent Duda: współpraca państw Trójmorza wpływa na całą UE
Interesy naszej części Europy
- Inicjatywa Trójmorza opiera się o bezpośrednie, konkretne interesy związane z podniesieniem poziomu cywilizacyjnego w naszej części Europy - przypomniał Jarosław Guzy. - Ukraina i Mołdawia - jako potencjalni kandydaci do Unii Europejskiej - to kraje, które prędzej czy później powinny się znaleźć w Inicjatywie Trójmorza - dodał.
REKLAMA
Dopytywany jakie miejsce zajmuje to zgromadzenie państw w kontekście innych organizacji międzynarodowych odparł, że "Trójmorze to raczej nie alternatywa wobec integracji europejskiej jako kontynentu, ale naturalne jej uzupełnienie". Przypomniał, że Bruksela, Berlin i inne elity europejskie podchodziły do tej inicjatywy z dużym dystansem, stawiając na stare koncepcje zakładające dominację np. centralnych krajów jakimi są Niemcy i Francja.
Inicjatywa Trójmorza ważna w odbudowie Ukrainy
Gość audycji w dalszej części rozmowy wymienił elementy, które mogą być istotne dla integracji Ukrainy z krajami leżącymi w Europie za zachód od niej. - Rozbudowa infrastruktury transportowej - widzimy bardzo wyraźnie jaki jest problem z eksportem ukraińskiego zboża w momencie, kiedy zablokowane zostały porty czarnomorskie Ukrainy. Szlaki transportowe prowadzące przez Rumunię i Polskę nie są wystarczająco drożne, aby zapewnić alternatywny sposób eksportu - tłumaczył Guzy. - Druga rzecz to kwestia energetyczna. Teraz mówimy o odbudowie połączenia energetycznego pomiędzy Polską a Ukrainą - dodał.
Guzy wymienił także wagę współpracy przy odbudowie Ukrainy po trwającej na jej terenie rosyjskiej agresji.
Więcej w nagraniu rozmowy.
REKLAMA
Posłuchaj
**
Audycja: Północ - południe
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 06.06.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 12.37
st
Polecane
REKLAMA