more_horiz

Wybory parlamentarne 1989 r. Dr Anusz: zmieniono reguły w trakcie gry

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 15:49
- Rzeczywiście, 18 czerwca doszło do drugiej tury. Duża część społeczeństwa czuła, że mamy do czynienia ze szwindlem wyborczym, i tylko 25 proc. Polaków poszło do urn - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz (politolog, Instytut Piłsudskiego). 
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Wybory 4 czerwca były ogromnym sukcesem opozycji - przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego zdobyli 160 spośród 161 mandatów z puli przeznaczonej dla kandydatów bezpartyjnych, a w wyborach do Senatu - aż 92 miejsca. Porażka władz była druzgocąca. W pierwszej turze nie udało się wybrać większości posłów strony rządowej i ośmiu senatorów.

18 czerwca odbyła się więc druga tura, która wyłoniła 295 posłów, w tym ostatniego, 161. posła spośród kandydatów bezpartyjnych (mandat uzyskał przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego), i ośmiu senatorów - siedem mandatów zdobyli kandydaci KO, jeden - kandydat niepopierany przez "Solidarność". Wyniki wyborów zaskoczyły zarówno stronę rządową, jak i opozycję, która zdobyła w sumie 161 miejsc w Sejmie i 99 w Senacie.

"Zmieniono reguły w trakcie gry"

O szczegółach drugiej tury pierwszych częściowo wolnych wyborów mówi dr Andrzej Anusz, który na początku przypomniał, że reguły wyborów z 4 czerwca 1989 roku zostały ustalone przy Okrągłym Stole. 

- Mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją. Zmieniono reguły w trakcie gry, ponieważ nie przewidziano w tej ordynacji, że jest druga tura dla listy krajowej. Między pierwszą a drugą turą dochodziło do rozmów między przedstawicielami Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" a przedstawicielami władzy, m.in. z udziałem ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, i podjęto decyzję o tym, że Rada Państwa w formie dekretu zmieniła ordynację i te 33 mandaty, które przepadły w liście krajowej, zostały podzielone, niejako dodane do tych pozostałych mandatów, które zostały nieobsadzone w pierwszej turze - wyjaśnił politolog. 

- Co ciekawe, te 33 osoby [z pierwszej tury - przyp. red.] nie mogły już kandydować. To byli tacy prominentni działacze PZPR jak Mieczysław Rakowski - dodał gość audycji.  

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:27 PR24 2022_06_18-13-33-25.mp3 Dr Andrzej Anusz o drugiej turze wyborów parlamentarnych z 1989 roku ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog, Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 13.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także