Wystawa "Pierwszy transport" w CSW. Wojciech Korkuć: szukam treści aktualnych także dzisiaj

2022-06-21, 14:10

Wystawa "Pierwszy transport" w CSW. Wojciech Korkuć: szukam treści aktualnych także dzisiaj
"Pierwszy transport". Wystawa Wojciecha Korkucia w warszawskim CSW . Foto: mat. promocyjne

- Jako Polacy powinniśmy sami porządkować historię, naświetlać ją z własnej perspektywy, to jest naszym obowiązkiem. To my najlepiej opiszemy własną historię, nie muszą nas w tym wyręczać inne środowiska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Korkuć, plastyk, autor instalacji "Pierwszy transport" w CSW.

Instalacja Wojciecha Korkucia "Pierwszy transport" prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który twórca rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengelego, a dziś kustoszem honorowym tego projektu.

Odpowiadając na jej apel, zdecydował się wziąć udział w projekcie przywracania pamięci o pierwszym transporcie Polaków do największej fabryki śmierci w historii świata. - Skupiamy się na pierwszym transporcie, trzeba zrobić wszystko, żeby ta data była w kalendarzu świąt, które z należytym szacunkiem są obchodzone co roku - mówił Wojciech Korkuć.

- Staram się przekonać widzów, ludzi zainteresowanych, że w tej historii można wydobyć treści uniwersalne, które dziś mogą być aktualne, zwłaszcza teraz, w obliczu sytuacji za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie. To była próba, by osobom, które były w tym transporcie, nadać inny wymiar - mówił artysta.

Posłuchaj

Wojciech Korkuć o wystawie "Pierwszy transport" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 7:00
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

14 czerwca 1940 roku Niemcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie młodych ludzi - harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej, którzy próbowali przedrzeć się na Węgry, do powstającej tam Armii Polskiej.

Wiezieni pociągiem z więzienia w Tarnowie, nieświadomi celu podróży, usłyszeli na stacji kolejowej w Krakowie niemieckie komunikaty o zajęciu - bez walki - Paryża. Takich transportów odbyło się do końca wojny tysiące, ale właśnie ten pierwszy jest tematem wizji artystycznej Wojciecha Korkucia.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Wojciech Korkuć

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 13.22

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej