more_horiz

"Podwyżki nie odbiją się na pacjentach". Maria Ochman o ustawie dot. płac w ochronie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 15:40
- Jeżeli opozycja chce dziś powiedzieć, że pracownikom należy się 15 mld złotych, to generalnie jestem za. Jednak proszę wskazać te pieniądze oraz zapewnić nas, że potem nie będzie się nas obarczać - jako pracowników - odpowiedzialnością za to, że środki poszły na podwyżki kosztem pacjentów, ponieważ jest to zwyczajnie nieuczciwe - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". 
Maria Ochman: na podwyżki przewidziano 7,5 mld złotych, czyli są to solidne pieniądze.
Maria Ochman: na podwyżki przewidziano 7,5 mld złotych, czyli są to solidne pieniądze.Foto: PR24/JP

Jutro (22 czerwca br.) do Sejmu, a dokładniej pod obrady Komisji Zdrowia wraca ustawa dotycząca minimalnej płacy w ochronie zdrowia. Senat wprowadził do niej kilka poprawek, a jedna z nich zakłada podwyższenie wszystkich współczynników w siatce wynagrodzeń o 0,25 proc. W związku z tym Magdalena Złotnicka podczas rozmowy z przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" zapytała, co jest przyczyną planowanego strajku pielęgniarek. 

"Są to dodatkowe środki"

- Na podwyżki przewidziano 7,5 mld złotych, czyli są to solidne pieniądze. Natomiast w Senacie przedstawiciele opozycji, mówiąc wprost, pohulali sobie. I gdybym chciała udzielić jednym zdaniem odpowiedzi na to pytanie, to chodzi o to, aby tych podwyżek nie było, ponieważ te pieniądze, które w tej chwili są na to przeznaczone, zostały dokładnie policzone - powiedziała Maria Ochman. 

- A dlaczego o tym mówię? Ponieważ rozmawialiśmy o tym w listopadzie, kiedy powstało wspólne stanowisko partnerów społecznych, rządu, przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców. I rzeczywiście ta nowa siatka płac, czyli to zwiększenie funduszy dla każdej grupy zawodowej od 2 tys. zł do 630 zł. tylko w podstawie wynagrodzenia, są to środki, które zostały policzone, co oznacza, że nie będą one przeznaczone na wzrost wynagrodzenia kosztem pacjentów. Są to dodatkowe środki w systemie - powiedziała gość Polskiego Radia 24. 

Jeżeli opozycja dzisiaj chce powiedzieć, że pracownikom należy się 15 mld złotych, to generalnie jestem za. Jednak proszę wskazać te pieniądze oraz zapewnić nas, że potem nie będzie się nas obarczać - jako pracowników - odpowiedzialnością za to, że pieniądze poszły na podwyżki kosztem pacjentów, ponieważ jest to zwyczajnie nieuczciwe - powiedziała Maria Ochman. 

- A dlaczego jutro jest protest pielęgniarek przed Sejmem? Nie wiem, czasem mam wrażenie, że jest pewna cykliczność w tych protestach. To znaczy, że te protesty są wtedy, kiedy rzeczywiście rządzi Prawo i Sprawiedliwość - stwierdziła przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:28 PR24_AAC 2022_06_21-14-34-20.mp3 Maria Ochman: na podwyżki przewidziano 7,5 mld złotych, czyli są to solidne pieniądze. (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność"

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 14.34

nj

Zobacz także

Zobacz także