more_horiz

Ukraina coraz bliżej członkostwa w UE. Waszczykowski: w niektórych państwach Unii są duże opory

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 17:00
- Są opory ekonomiczne, Ukraina jest niezamożnym krajem, a będzie jeszcze mniej, jeśli wyniszczająca wojna prowadzona przez Rosję będzie trwała, stąd Ukraina będzie wymagała dużego wsparcia. Będzie miała prawo uczestniczenia w funduszach strukturalnych, polityce rolnej itd. Tego się boją państwa zachodnie, płatnicy netto do UE - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł (PiS), były minister spraw zagranicznych.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE "bezzwłocznie". Parlament stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, gdy jej rząd zrealizuje priorytety wskazane przez Komisję Europejską.

"To decyzja polityczna i gest symboliczny"

Witold Waszczykowski przypominał, że decyzje Parlamentu Europejskiego nie mają mocy sprawczej, zaznaczył jednak, że Rada Europejska najprawdopodobniej przyzna status kandydacki Ukrainie i Mołdawii.

- To decyzja polityczna i gest symboliczny, on nie musi oznaczać czegokolwiek. Status kandydata w 2005 r. otrzymała Macedonia i do tej pory nie rozpoczęły się negocjacje akcesyjne. Tak niestety może być i teraz, są duże opory w różnych państwach UE - zauważył gość audycji.

- Są opory ekonomiczne, Ukraina jest niezamożnym krajem, a będzie jeszcze mniej, jeśli wyniszczająca wojna prowadzona przez Rosję będzie trwała, stąd Ukraina będzie wymagała dużego wsparcia. Będzie miała prawo uczestniczenia w funduszach strukturalnych, polityce rolnej itd. Tego się boją państwa zachodnie, płatnicy netto do UE. Jest także aspekt polityczny, wszedłby do UE duży kraj, ponad 40-milionowy, co wpływałoby na mechanizm decyzyjny Unii. Gdyby jeszcze tworzył sojusz z Polską i krajami naszego regionu, to już otwarcie się mówi, że byłby to równoważnik dla grupy państw zachodnich, która dominuje czy wręcz hegemonizuje UE - wyjaśniał.

Posłuchaj
10:17 PR24_mp3 2022_06_23-15-33-30.mp3 Witold Waszczykowski o statusie kandydata do UE dla Ukrainy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Europoseł zwracał także uwagę na kwestie ideologiczne, także dotyczące reformy sądownictwa. - W Europie dominuje opcja lewicowo-liberalna (…) w ramach akcesyjnych domaga się od kandydatów spełnienia kryteriów wg takiej interpretacji - zaznaczył, przypominając, że są to problemy, które spowalniają proces wchodzenia do UE krajów Bałkanów Zachodnich.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem