Pierwsza prezes SN straci immunitet? Rosati: sytuacja bez precedensu
- Pierwsza prezes SN jest w specyficznej sytuacji prawnej i jest chroniona podwójnie - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu.
2025-07-15, 12:50
Wnioski o uchylenie immunitetu Małgorzacie Manowskiej
Dwa wnioski prokuratury o uchylenie immunitetu Małgorzacie Manowskiej wpłynęły do Sądu Najwyższego i Trybunału Stanu. Manowska pełni funkcję pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, a zarazem stoi na czele Trybunału Stanu. Według śledczych, Małgorzata Manowska miała dopuścić się przestępstw polegających na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków. Chodzi między innymi o niezwoływanie posiedzeń Trybunału Stanu.
- To sytuacja bez precedensu - zgodził się Przemysław Rosati. Zastrzegł, że nie zna szczegółów w wątku dotyczącym Sądu Najwyższego. Odnosząc się natomiast do tematyki dotyczącej Trybunału Stanu, gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że rok temu złożono wniosek o zwołanie pełnego składu TS i "zgodnie z przepisami taki skład powinien być zwołany w ciągu 45 dni od prawidłowego złożenia wniosku". - Doszło do prawidłowego złożenia wniosku, nie zwołano posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu, a wtedy, jeżeli ktoś nie spełnia ciążącego na nim obowiązku, czyli nie dopełnia swoich obowiązków, to już jest nomenklatura z art. 231 Kodeksu karnego, musi się liczyć z tym, że może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej - wyjaśnił mecenas.
Obowiązki urzędników
Wskazał też, że bez uchylenia immunitetu nie można wykonywać dalszych czynności procesowych, co hamuje postępowanie. - Uchylenie immunitetu otwiera możliwość przedstawienia zarzutów, odebrania wyjaśnień, umożliwienia też odpowiedzi na pytania - dodał.
Mecenas przypomniał, że na urzędników nałożone są dwie powinności: z jednej strony obowiązek działania w granicach swoich kompetencji, a z drugiej strony obowiązek dopełniania obowiązków ciążących na danej osobie z mocy prawa. - Można powiedzieć, że te sprawy nie są skomplikowane w tym sensie, że przepis wymusza na osobach pełniących funkcje publiczne zachowanie zgodne z prawem - stwierdził. Dodał, że "kategoryzowanie działań w zakresie tak zwanych przestępstw urzędniczych bardzo często bywa zero-jedynkowe".
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia wstrzymał się od oceny na antenie, czy w tym konkretnym przypadku doszło do złamania przepisów. Jak wyjaśnił, "potencjalnie będzie zajmował się tymi wnioskami".
Podwójna ochrona
Rosati wyjaśnił natomiast, że "pierwsza prezes jest w specyficznej sytuacji prawnej" i jest chroniona podwójnie. Ochrona immunitetu wynika z faktu, że pełni urząd w Sądzie Najwyższym, jednocześnie w Trybunale Stanu i obie te instytucje muszą się wypowiedzieć w tej sprawie. - W przypadku Trybunału Stanu jest to pełny skład Trybunału Stanu, co najmniej 2/3 członków, bezwzględna większość, jeżeli chodzi o głosowanie nad taką uchwałą - opisał.
W przypadku Sądu Najwyższego - uzupełnił - zgodnie z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym Izba Odpowiedzialności Zawodowej, tam jest dwuinstancyjne postępowanie. - W pierwszej instancji mamy do czynienia ze składem, który składa się z jednego sędziego zawodowego, dwóch ławników. W drugim rozdaniu, czyli w drugiej instancji, mamy dwóch sędziów i trzech ławników.
- Osoba z immunitetem po uchyleniu immunitetu jest dokładnie traktowana tak samo jak każdy inny obywatel - dodał.
- Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie
- Protesty wyborcze. Dwoje sędziów SN odsuniętych od orzekania
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: Przemysław Rosati (prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu)
Data emisji: 17.07.2025
Godzina emisji: 11.33
Źródła: Polskie Radio 24/fc