Manowska zawiadamia prokuraturę. Chodzi o wybory prezydenckie
Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska złożyła do Prokuratora Okręgowego w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy publikacji uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta.
2025-07-17, 10:24
SN zawiadamia prokuraturę. "Uchwała ws. wyboru prezydenta zmieniona bezprawnie"
Jak wskazuje Sąd Najwyższy, do publikacji tej uchwały w Dzienniku Ustaw dodano treść zaczerpniętą z uchwały Rady Ministrów, co stanowi bezprawną ingerencję.
"W przepisach ustawowych regulujących konieczność publikacji uchwał Sądu Najwyższego stwierdzających ważność wyboru Prezydenta RP, podobnie jak w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, nie przewidziano możliwości dodawania do pozycji publikacyjnych Dziennika Ustaw żadnych dodatkowych treści, poza treścią uchwał Sądu Najwyższego. W szczególności, nie można dodawać żadnych treści na mocy uchwały Rady Ministrów, która nie jest źródłem prawa, a zatem nie może modyfikować treści żadnej z ustaw, lecz musi być z nimi zgodna" - napisano w oświadczeniu Sądu Najwyższego.
Dodanie treści do uchwały Sądu Najwyższego narusza w opinii Sądu Najwyższego przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Jak wskazuje Sąd Najwyższy za takie przestępstwo odpowiedzialność karną ponosi funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.
KRS i legalność SN
Do publikacji uchwały Sądu Najwyższego w Dzienniku Ustaw dodano adnotację stwierdzającą, że orzecznictwo europejskich trybunałów nie pozwala na uznanie składu SN z tej sprawy za sąd ustanowiony na mocy ustawy.
"Zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE Krajowa Rada Sądownictwa ukształtowana na mocy ustawy z 8 grudnia 2017 roku nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów nie pozwalają na uznanie Sądu Najwyższego za sąd ustanowiony na mocy ustawy" - uznano w dopisku.
Sąd Najwyższy stwierdza, że ten przypadek to kolejna bezprawna ingerencja w treść uchwały tego organu.
- Immunitet Brauna. Bodnar: podpisałem dwa kolejne wnioski
- Orzeczenie TK ws. Świrskiego. "Decyzje tego organu nie mają przymiotu wyroków"
- Rekonstrukcja rządu. Senator Woźniak: trzeba potrząsnąć koalicjantem
Źródło: Polskie Radio/nł