more_horiz

Obniżka PIT. Dr Bartoszewicz: po transformacji nie było tak odważnej decyzji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 16:16
- Takiej obniżki podatków jeszcze w historii nie mieliśmy. Po okresie transformacji nie było tak odważnej decyzji na poziome rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH, komentując zaplanowaną od 1 lipca zmianę stawki PIT.
Dr Artur Bartoszewicz
Dr Artur BartoszewiczFoto: PR24

Od piątku, 1 lipca, w życie wejdą zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które m.in. obniżają niższą stawkę podatkową z 17 do 12 proc. Niektórzy ekonomiści zarzucili rządowi, że obniżka pojawia się w niewłaściwym momencie.

- Nawet, jeżeli te obniżki są nie do końca w spodziewanym okresie, to dobrze, że taka obniżka następuje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. - Wolę obniżki i niższe podatki niż wyższe podatki z różnego rodzaju ulgami, co powoduje nieczytelność systemu - zaznaczył.

- Takiej obniżki podatków jeszcze w historii nie mieliśmy, po okresie transformacji nie było tak odważnej decyzji na poziome rządu. To może uratować wizerunek państwa jako przestrzeni zaufania, bo forma i sposób wprowadzenia Polskiego Ładu bardzo to naruszył. Myślę, że to rozwiązanie jest oczekiwane - ocenił dr Artur Bartoszewicz.

Niższy PIT od piątku

Od piątku, 1 lipca, w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które m.in. obniżają niższą stawkę podatkową z 17 do 12 proc. Z niższej stawki będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, a więc pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób.

Tym samym od 1 lipca osoby, które rozliczają się przy użyciu skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12-proc. stawkę PIT. Wyższą, 32-proc. stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczą 120 tys. zł.

Posłuchaj
11:45 Artur-Bartoszewicz--PR24_mp3 2022_06_28-15-07-34.mp3 Dr Artur Bartoszewicz: wolę obniżki i niższe podatki niż wyższe podatki z różnego rodzaju ulgami ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie z dr. Bartoszewiczem także o nadchodzącej dekoniunkturze w Niemczech i o tym, jak to wpłynie na polską gospodarkę. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Artur Bartoszewicz (SGH)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 15.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także