more_horiz

Jak zadbać o swoje zdrowie podczas upałów? Dr Łukasz Durajski wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 19:19
W ostatnim czasie nad Polską rozlała się fala upałów. W tak gorącym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 rezydent pediatrii dr Łukasz Durajski, najważniejsze przy takich temperaturach jest odpowiednie nawadnianie organizmu.
W minionym tygodniu upały objęły całą Polskę
W minionym tygodniu upały objęły całą PolskęFoto: Fotowierzba

Kwestie przygotowania się do upałów, do podróży poza Polskę, a także do wzrostu zakażeń COVID-19 omówił na antenie Polskiego Radia 24 rezydent pediatrii, członek WHO i między innymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży dr Łukasz Durajski. 

Wysokie temperatury wyzwaniem

- Tak duże upały w Polsce raczej nas nie dotyczyły, rzeczywiście rosnąca temperatura na globie jest problemem. Widzimy, że ten kłopot w naszym regionie świata też jest wyzwaniem. Bardzo ważne jest faktyczne unikanie tego momentu, kiedy słońce jest najwyżej, czyli szczególnie od godziny 12 do 16 najlepiej w ogóle nie wychodzić na słońce - mówił gość audycji. 

Dr Łukasz Durajski zwrócił uwagę, że jeśli już wychodzimy na zewnątrz w taki upał, to "na pewno musimy zadbać o to, żeby mieć nakrycie głowy, ponieważ przegrzanie niestety jest bardzo dużym problemem". - Ważne jest też zadbanie o nawodnienie, szczególnie właśnie latem musimy pilnować tego, aby wypić nawet do 3 litrów (wody), jeżeli chodzi o osobę dorosłą - podkreślił członek WHO

Posłuchaj
21:24 doktorrre.mp3 Dr Łukasz Durajski o zdrowiu i bezpieczeństwie w czasie upałów (Temat dnia/Gość PR24) 

Pomoc bezdomnym podczas upałów

Z kolei kwestię pomocy osobom bezdomnym w okresie wakacji oraz upałów przybliżyła prezes Fundacji Kapucyńskiej Katarzyna Tsiantos w rozmowie z Michałem Fedusio wyemitowanej w Polskim Radiu 24 po godzinie 18.33.

Posłuchaj
11:29 michał fedusio.mp3 Katarzyna Tsiantos o działaniach Fundacji Kapucyńskiej (Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski 

Gość: dr Łukasz Durajski (rezydent pediatrii, członek WHO i między innymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży)

Data emisji: 2.07.2022

Godzina: 18.06

nt

Zobacz także

Zobacz także