more_horiz

Paweł Badzio o wycieku tzw. maili Dworczyka: interesy i cele strategiczne Rosji

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 14:47
- Akcja rosyjskich służb specjalnych i grupy hakerów, która pracuje na ich potrzeby, rozwija się niestety, dlatego powinniśmy być na to odporni - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska").
Jak podkreśla premier, ekspertyzy amerykańskich firm wyspecjalizowanych w zakresie cyberbezpieczeństwa potwierdzają, że za prowokacjami stoją służby białoruskie i rosyjskie
Jak podkreśla premier, ekspertyzy amerykańskich firm wyspecjalizowanych w zakresie cyberbezpieczeństwa potwierdzają, że za prowokacjami stoją służby białoruskie i rosyjskieFoto: Maksim Shmeljov/Shutterstock

W poniedziałek część mediów informowała o opublikowanych w sieci zrzutach ekranu mających pokazywać korespondencję mailową szefa KPRM Michała Dworczyka ze stycznia 2019 r., w której jakoby relacjonował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes TK Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie.

"Nigdy z nikim nie omawiałam żadnych wyroków Trybunału, żadnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego" - oświadczyła we wtorek wieczorem Przyłębska.

Paweł Badzio przypomniał, że doniesienia o korespondencji są przekazywane do opinii publicznej już od ponad roku, a problem dotyczył nie tylko kont pocztowych i społecznościowych polityków, ale także kont dziennikarzy czy parlamentarzystów.

- Dziwię się sformułowaniom, że tym razem sprawa jest naprawdę ważna, kiedy fachowe pisma i środowiska wypowiedziały się na temat tego ataku pishingowego. Są dowody na to, że ta akcja została przygotowana i zrealizowana, niestety dosyć dobrze, przez grupę hakerów "Ghostwriter", którzy realizują interesy i cele strategiczne Rosji - podkreślił i zwrócił uwagę, że początkowo było to przyciąganie krótkotrwałej uwagi mediów m.in. przez różnego rodzaju fake newsy, a obecne doniesienia m.in. o domniemanej korespondencji ministra Dworczyka z prezes Przyłębską wpisują się w ten nurt, który określił jako "program służb rosyjskich".

W czerwcu ubiegłego roku Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę e-mail i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Stwierdził jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny". Cyberataki były tematem m.in. niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

Posłuchaj
22:20 PR24_mp3 2022_07_06-13-06-57.mp3 Paweł Badzio o tzw. mailach Dworczyka (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

"Za prowokacjami i włamaniami na skrzynki polityków stoją rosyjskie i białoruskie służby, których celem jest skłócenie Polaków i klasy politycznej. Różne redakcje wpadają w sidła Władimira Putina" - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Paweł Badzio

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 13.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także