"Należy to rozpatrywać w kontekście wojny na Ukrainie". Jakub Pacan o rezygnacji Borisa Johnsona
- Wielka Brytania zawsze miała problemy z rosyjskim wpływami i agenturą - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"). Gośćmi byli również Piotr Cywiński ("Sieci") i Dawid Wildstein (TVP). W czwartek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił rezygnację z zajmowanego stanowiska.
2022-07-08, 11:55
Posłuchaj
Boris Johnson poinformował w oświadczeniu, że pozostanie na stanowisku do czasu wyłonienia następcy, ale ten proces powinien się zacząć od razu. Jednym z głównych kandydatów na premiera Wielkiej Brytanii jest m.in. Ben Wallace, pełniący funkcję sekretarza stanu ds. obrony.
Zdaniem Jakuba Pacana odejście Borisa Johnsona należy rozpatrywać w szerszym kontekście. - Również wojny na Ukrainie. Wielka Brytania zawsze miała problemy z rosyjskim wpływami i agenturą. Na pewno przyszły premier Wielkiej Brytanii pewnie będzie mniej ekspresywny niż Johnson, ale nie mniej poważnie będzie traktował politykę, w tym międzynarodową - powiedział publicysta.
Piotr Cywiński zwrócił uwagę, że radość z rezygnacji Johnsona wyraził były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. - Jak sam siebie określił: "kukła Kremla". Stwierdził nawet, że czeka na podobne wieści z Polski, państw bałtyckich i Niemiec. Wyraził tym samym nadzieję, że padną rządy, które nie odpowiadają Rosji - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
- Lisicki: kryzys rządowy w Wielkiej Brytanii rzuca cień na stabilność tego kraju
- Dymisja Borisa Johnsona. Dąbrowski: jego era kończy się szybciej niż myślano
Natomiast Dawid Wildstein zwrócił uwagę, że wydarzenia związane z rezygnacją premiera Wielkiej Brytanii były ciekawe z punktu widzenia spektaklu politycznego. - Ciekawe było obserwować z boku, jak wszystko nabrało tempa. Mam nadzieję, że nie zmieni się dotychczasowa polityka Wielkiej Brytanii w stosunku do państw naszego regionu. Ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. Jaskółką nadziei w tej materii jest fakt, że Wielka Brytania nie jest znana z mocnych wahnięć w polityce międzynarodowej. Jeśli obrała już pewien kurs, to będzie go kontynuować - podsumował.
Posłuchaj
Od kilku dni w brytyjskiej Partii Konserwatywnej trwa bunt przeciwko premierowi. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin z rządu odeszło kilkudziesięciu ministrów i urzędników.
REKLAMA
Kryzys rządowy w Wielkiej Brytanii zaczął się tuż po tym, jak Boris Johnson udzielił wywiadu, w którym przyznał, że nie powinien był w lutym mianować posła Chrisa Pinchera na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby dbającej o dyscyplinę w klubie parlamentarnym. O Pincherze od dawna krążyły plotki, że dopuszcza się molestowania seksualnego, aż wyszło na jaw, że po pijanemu molestował seksualnie w jednym z prywatnych klubów w Londynie dwóch mężczyzn.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jakub Pacan, Dawid Wildstein, Piotr Cywiński
REKLAMA
Data emisji: 8.07.2022
Godzina: 10:08
dz
REKLAMA