more_horiz

Propozycja KE ws. redukcji zużycia gazu. Jan Pietrzak: do tej katastrofy przyczyniły się Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 14:40
- Niemcy jakby zaprzepaściły szansę, żeby siedzieć cicho i słuchać Polski, ponieważ to Polska ma  największe prawo moralne do tego, żeby dyktować, co ma być w Europie, a nie Niemcy. Oni muszą pamiętać, że przegrali z Polską dwie wojny światowe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 publicysta i satyryk Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

Komisja Europejska zaproponowała 15-procentowe redukcje zużycia gazu. To ma przygotować Unię na zimę bez dostaw surowca z Rosji. Bruksela oceniła, że ograniczenia powinny się zacząć od przyszłego miesiąca i potrwać do końca marca.

Komisja chce też mieć uprawnienia do ogłaszania stanu alarmowego. Do zatwierdzenia tych propozycji konieczna jest zgoda państw członkowskich. Spotkanie ministrów energii 27-mki w tej sprawie odbędzie się w najbliższy wtorek - przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka

Polityka energetyczna Niemiec

Według Jana Pietrzaka, który skomentował w Polskim Radiu 24 powyższą kwestię, "do tej katastrofy przyczyniły się Niemcy". - Oni prowadzili fatalną politykę w różnych aspektach, ale przede wszystkim w aspekcie energetycznym, ponieważ zaczęli polegać tylko i wyłącznie na surowcach z Rosji i to jest błąd niemiecki, więc niech sami ponoszą odpowiedzialność za to, co nabroili - ocenił publicysta.

- Apelowanie o solidarność do innych narodów, żebyśmy im gazu trochę dodali, jest jakimś żartem. To kpiny ze zdrowego rozsądku, Niemcy mają dosyć ponure poczucie humoru, to coś oburzającego. [...] Nie życzę tego ani Niemcom, ani Unii Europejskiej, żeby się rozpadły pod wpływem tych kłopotów, jakie mamy w związku z rosyjską wojną na Ukrainie, ale niech Niemcy się opanują - mówił gość Polskiego Radia 24.

Jan Pietrzak skomentował również między innymi twitterowy wpis Sławomira Nitrasa, który brzmi: "Hejt może spotkać każdego, jak sobie z nim radzić i jak reagować? Na te tematy porozmawiamy podczas Kampus Polska z Barbarą Kurdej-Szatan - aktorką, prezenterką i wokalistką. Telewidzowie kochają jej talent, ale też wiarygodność i naturalność".

Posłuchaj
24:57 jan pietrzaaak.mp3 Gościem audycji był Jan Pietrzak ("Temat dnia/Gość PR24") 

Czytaj więcej:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak (publicysta i satyryk)

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 13.30

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/nt

Zobacz także

Zobacz także