Nowela ustawy o SN. Kuźmiuk: wolta szefowej KE musi być wyjaśniona
- Na pewno nie będziemy wywracać ustawy o Sądzie Najwyższym. Poczyniliśmy daleko idące ustępstwa i wystarczy - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
2022-07-26, 16:37
We wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak "nowa ustawa (nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej".
Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło. "W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa. Jesteśmy w kontakcie z władzami polskimi w tych kwestiach i zależy nam na znalezieniu rozwiązania" - dodała.
Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka wypowiedzi Ursuli von der Leyen są co najmniej dziwne. - To, co jest zawarte w ustawie, która weszła w życie, jest tym, co wynegocjowano w ramach porozumienia z Komisją Europejską. Wolta szefowej KE musi być wyjaśniona w bezpośrednich rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim. Na pewno nie będziemy wywracać ustawy o Sądzie Najwyższym. Poczyniliśmy daleko idące ustępstwa i wystarczy - powiedział europoseł PiS.
- Prezydent Duda o zmianach w SN: zrealizowaliśmy to, co ustaliliśmy z KE, uważam sprawę za załatwioną
Dodał, że KE musi sobie zdawać sprawę, że Polska jest kluczowym krajem, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie. - Po dwóch wizytach w Kijowie Ursula von der Leyen mówiła, że zrobi wszystko, aby pomagać Ukrainie w wojnie z Rosją. Mam nadzieję, że szefowa KE nie będzie grać pomocą dla Ukrainy - podkreślił Kuźmiuk.
Posłuchaj
15 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o SN, autorstwa prezydenta, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Andrzej Duda - kierując w lutym projekt do Sejmu - podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz "danie rządowi narzędzia" do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.
Zmian w SN oczekiwała Komisja Europejska w związku z decyzją TSUE z lipca ub. roku. Zobowiązał on Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył później na Polskę karę 1 mln euro dziennie. KE m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS)
REKLAMA
Data emisji: 26.07.2022
Godzina emisji: 15.33
PR24
REKLAMA