Unijne porozumienie gazowe. Bocian: będziemy się musieli zmierzyć z ograniczeniem

- Nie można powiedzieć, że Unia Europejska i Europa jest niezależna surowcowo i energetycznie - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bocian z WISE Europa. - Niektóre branże nie przejdą obojętnie obok niedoborów, które przed nami i należy się zmierzyć z tym problemem i zdawać sobie sprawę z jego istotności - podkreślił.

2022-07-27, 08:00

Unijne porozumienie gazowe. Bocian: będziemy się musieli zmierzyć z ograniczeniem
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, będziemy się musieli zmierzyć z ograniczeniem dostępu do gazu i ropy naftowej. Foto: QiuJu Song/ Shutterstock

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.

Ograniczenia i tak wystąpią

- Tak czy inaczej, będziemy się musieli zmierzyć z ograniczeniem dostaw gazu - ocenił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bocian, analityk WISE Europa. - Rosyjskiego gazu w tak krótkim czasie nie będziemy w stanie zastąpić dostawami z innych źródeł. Oczywiście, będziemy to robić i pewne dostawy będą - już słychać o różnych kontraktach, czy to bilateralnych, czy na poziomie Wspólnoty, ale jest też problem przepustowości - wyjaśnił.

- Jeśli chcielibyśmy sprowadzić taki surowiec w tak krótkim czasie i w takiej ilości, to infrastruktura logistyczna może stanowić problem - wskazał.

Większość surowca z importu

Rozmówca Polskiego Radia 24 dodał, że "chodzi o zasoby". - Nie można powiedzieć, że Unia Europejska i Europa jest niezależna surowcowo i energetycznie, być może, możemy dodać "jeszcze". Poziom uzależnienia od importu, od surowców zewnętrznych i energii, jest stosunkowo wysoki - w latach 90. było to średnio 50 proc., obecnie - 60. - wyliczył.

REKLAMA

Gość "Tematu dnia" zwrócił uwagę, że w przypadku ropy naftowej, praktycznie cała ilość potrzebna do produkcji, pochodzi z importu. - W przypadku gazu jesteśmy uzależnieni w około 80 proc. Niektóre branże nie przejdą obojętnie obok niedoborów, które przed nami i należy się zmierzyć z tym problemem i zdawać sobie sprawę z jego istotności - podkreślił Krzysztof Bocian.

Posłuchaj

Krzysztof Bocian o konieczności sprostania wyzwaniu ograniczeń w dostępności gazu ("Temat dnia/ Gość PR24") 21:26
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Porozumienie satysfakcjonujące dla Polski

Porozumienie dotyczące oszczędności zużycia gazu jest dla Polski satysfakcjonujące, bo nie przewiduje obowiązkowych redukcji. Tak mówiła w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po unijnej naradzie, na której zatwierdzono awaryjny plan gazowy na wypadek wstrzymania dostaw surowca z Rosji.

Początkowa propozycja Komisji Europejskiej, narzucająca wszystkim krajom obowiązkowe ograniczenia zużycia gazu w przypadku ogłoszenia stanu alarmowego, została zmieniona i złagodzona przez Czechy, kierujące pracami Unii. Lista wyłączeń z obowiązkowej redukcji jest długa, wiele krajów ma różne wyjątki i to też pozwoliło na zaakceptowanie porozumienia.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Krzysztof Bocian (analityk Wise Europa)

Data emisji: 26.07.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 11.08


Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej