Porozumienie energetyczne. Jakub Wiech: Polska ma dobrą pozycję gazową

2022-07-28, 17:00

Porozumienie energetyczne. Jakub Wiech: Polska ma dobrą pozycję gazową
Każdy gazociąg da się naprawić i dokonać ponownego połączenia, równiez odcinki podmorskie. Zajmuje się tym międzynarodowa organizacja Pipeline Repair and Subsea Intervention.Foto: GAZ-SYSTEM/Twitter

- Państwa, które były strukturalnie uzależnione od Rosji jak Niemcy czy Austria chciały, aby ograniczenia wykorzystywania gazu były obowiązkowe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech, wicenaczelny portalu Energetyka24.pl.

Dziennikarz komentował ustalenia ministrów ds. energetyki, które poczynili w Brukseli. 

- Myślę, że to jest zaczerpnięcie z dobrych wzorców z czasów kryzysów energetycznych np. z lat 70. Teraz jesteśmy w poważniejszym kryzysie, gdyż te poprzednie dotyczyły jednego surowca. Teraz mamy kryzys pan energetyczny, który rozlewa się na całą gospodarkę. KE zaproponowała coś, co zadziałało już w przeszłości, czyli po redukcję po stronie konsumenckiej. Mamy konsumować o 15% mniej gazu względem średniej wyliczonej w ostatnich pięciu lat. I to mają być redukcje osiągnięte dzięki dobrowolnym działaniom państw członkowskich. Jeśli zapytamy się co to oznacza dla Warszawy to jest to inna odpowiedź niż dla Berlina czy Rzymu. Nie mamy tzw. zagazowanej gospodarki. Czyli nasza energetyka nie jest tak mocno oparta na gazie jak w zachodniej Europie - powiedział Jakub Wiech.

Postawa Niemiec

Dziennikarz mówił w programie na temat postawy Niemiec wobec kryzysu energetycznego. - To podejście Niemiec powoduje, że ten kraj ma tak ogromne problemy. Budowały one jednotorową politykę opartej o dostawy rosyjskie. Dodatkowo, że strony Berlina szła krytyka pod adresem Polski, że jesteśmy rusofobami. Rok temu Niemcy podpisały umowę z USA, że ten drugi kraj rezygnują z torpedowania projektu Nord Stream 2 - podkreślił redaktor, dodając, że to co robili Niemcy było szkodliwe i konsekwencje tego zachowania, może rozlać się na całą Europę. 

Chwilowe wstrzymanie przepływu gazu przez Gazociąg Północny nastąpiło po serii cięć w dostawach gazu do poszczególnych krajów UE i wywołało obawy dotyczące tego, czy w ogóle zostanie on wznowiony. Prace konserwacyjne mogą być pretekstem do wstrzymania przepływu gazu do Niemiec. Na ten moment trudno ocenić, czy strona rosyjska wykorzysta ten preteks Chwilowe wstrzymanie przepływu gazu przez Gazociąg Północny nastąpiło po serii cięć w dostawach gazu do poszczególnych krajów UE i wywołało obawy dotyczące tego, czy w ogóle zostanie on wznowiony. Prace konserwacyjne mogą być pretekstem do wstrzymania przepływu gazu do Niemiec. Na ten moment trudno ocenić, czy strona rosyjska wykorzysta ten pretekst.

Posłuchaj

Jakub Wiech o porozumieniu energetycznym (Temat dnia/Gość PR24) 22:11
+
Dodaj do playlisty
 
Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Gość PR 24

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Jakub Wiech, Energetyka24.pl

Data emisji: 26.07.2022

Godzina: 15.09

łk

Polecane

Wróć do strony głównej