more_horiz

Wypadek w Chorwacji. Rzecznik MSZ: wciąż trwają procedury identyfikacji osób, które zginęły w katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 10:22
- Ciągle trwają procedury, związane z identyfikacją osób, które zginęły w tej katastrofie. Nasza placówka stara się nawiązać kontakt z osobami z nimi związanymi. To jest bardzo ciężka procedura: doszło do przemieszczenia i zniszczenia dokumentów. Jest jeszcze bardzo wiele problemów do rozwiązania - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina. 
W wypadku 12 osób zginęło, a 32 zostały ranne
W wypadku 12 osób zginęło, a 32 zostały ranne Foto: PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wyniku wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 w Chorwacji. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

- Niestety nie wszystkie osoby ranne wróciły do Polski. Dopiero cztery - te, które wróciły w sobotę z panem ministrem Niedzielskim. Jeśli chodzi o pozostałe osoby, to lżej ranne znajdują się w szpitalach poza Zagrzebiem, ciężej ranne - wiele z nich ciągle jest w ciężkim stanie - są w szpitalach w Zagrzebiu. Decyzja o ich ewentualnym powrocie będzie podejmowana przez rodziny i lekarzy, tam na miejscu, w porozumieniu z naszą placówką - podkreślił Łukasz Jasina. 

- Zobaczymy, jak to wszystko będzie wyglądało. Jeśli chodzi o te powroty, to różne rzeczy są na stole. Bo powrót równie dobrze może się odbyć bez interwencji państwowej, a równie dobrze może się bez niej nie obyć. Ale to będziemy już organizowali w trakcie, kiedy to będzie potrzebne. Na razie nasza placówka skupia się głównie na tym, aby zaopiekować się tymi, którzy są tam, na miejscu. Bo to był naprawdę bardzo ciężki i straszny wypadek - dodał rzecznik MSZ. 

"Zachowujemy ostrożność w komunikowaniu"

Jak zaznaczył, "jeśli chodzi o jego przyczyny, to jesteśmy świadomi wszystkich hipotez". - Mamy też zeznania osób lżej rannych, które są bardzo ważne. Ale gospodarzem jest tu strona chorwacka. Nasze śledztwo też się toczy, we współpracy z Chorwatami. W takich sprawach zachowujemy ostrożność w komunikowaniu. Dopiero jak będziemy mieli pewność, co w 100 albo 99 procentach się zdarzyło, to zostanie to powiedziane - wyjaśniał gość PR24. 

- Mamy też ciągle trwające procedury, związane z identyfikacją osób, które zginęły w tej katastrofie. Nasza placówka stara się nawiązać kontakt z osobami z nimi związanymi. To jest bardzo ciężka procedura: doszło do przemieszczenia i zniszczenia dokumentów. Ten autokar uległ bardzo poważnemu zniszczeniu - dodał.

Podkreślił również, że "problemów jest jeszcze bardzo wiele do rozwiązania". - Kilkuosobowa placówka polska w Zagrzebiu, przy wsparciu osób, które tam pojechały, stara się sobie z tym radzić jak najlepiej. Liczymy, że w ciągu najbliższych kilku godzin uda się nam, przynajmniej ten najsmutniejszy, najokrutniejszy fragment sprawy, czyli identyfikację ostateczną osób, które zginęły w tej katastrofie, zamknąć - powiedział Łukasz Jasina. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:18 PR24 2022_08_08-09-33-10.mp3 Łukasz Jasina o wypadku polskiego autokaru w Chorwacji (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz 

Gość: Łukasz Jasina (rzecznik MSZ) 

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 9.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także