more_horiz

Jan Parys: żaden kraj w Unii Europejskiej nie jest szykanowany tak jak Polska

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 15:33
- Powiedzmy sobie jasno, że żaden kraj w UE nie jest szykanowany tak jak Polska. Nie można iść na dalsze ustępstwa, ponieważ władze w Brukseli domagają się właściwie zgody polskiej na ręczne sterowanie całym naszym ustrojem - skomentował w Polskim Radiu 24 były minister obrony narodowej Jan Parys.
Jan Parys: żaden kraj w Unii Europejskiej nie jest szykanowany tak jak Polska
Jan Parys: żaden kraj w Unii Europejskiej nie jest szykanowany tak jak PolskaFoto: Polskie Radio 24

Były minister obrony narodowej Jan Parys skomentował na antenie Polskiego Radia 24 aktualne relacje polsko-unijne, a także zapowiedzi rządzących dotyczące tego, że Warszawa nie będzie szła na dalsze ustępstwa wobec Brukseli. Jego zdaniem "trzeba sobie jasno zdać sprawę z tego, że przez ostatnie siedem lat strona polska szukała kompromisu, ale okazało się, że po stronie Brukseli nie ma woli dojścia do ugody".

Jak dodał, należy też pamiętać o tym, "że to nie jest tak, że problemem jest minister Zbigniew Ziobro oraz jego reformy". - Ten spór o reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie jest przyczyną konfliktu, ale skutkiem wielkiego sporu o to, jaka ma być Europa, jej porządek geopolityczny, rola Niemiec oraz o to, czy Unia Europejska ma być scentralizowanym superpaństwem, czy też ma być związkiem wolnych, niezależnych krajów, które same określają swój ustrój. Tak że tutaj moim zdaniem trzeba jasno powiedzieć, że to jest spor o duże rzeczy, a kwestia praworządności to tylko odprysk tego wielkiego sporu o przyszłość naszego kontynentu - wyjaśnił.

Spór z Komisją Europejską

Odnosząc się do kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości, gość audycji ocenił, że "polski rząd próbował ustępować i wykazywał dobrą wolę, ale to wszystko zostało zlekceważone przez urzędników w Brukseli".

- Powiedzmy sobie jasno, że żaden kraj w Unii Europejskiej nie jest szykanowany tak jak Polska. Wobec tego nie można już iść na dalsze ustępstwa, ponieważ władze w Brukseli domagają się właściwie zgody polskiej na ręczne sterowanie całym naszym ustrojem, a zwłaszcza wymiarem sprawiedliwości - powiedział. Jak dodał, "jest to domeną poszczególnych państw, ale nie należy do kompetencji Komisji Europejskiej".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:40 PR24_mp3 2022_08_22-14-33-35.mp3 Jan Parys: żaden kraj w Unii Europejskiej nie jest szykanowany tak jak Polska ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jan Parys (były minister obrony narodowej)

Data emisji: 22.08.2022 r.

Godzina emisji: 14.30

ng

Zobacz także

Zobacz także