Reparacje dla Polski. Dr Jan Parys: mamy prawo oczekiwać naprawienia krzywd
- Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że reparacje są zadośćuczynieniem za krzywdy dokonane przez jedno państwo drugiemu. Jeżeli Republika Federalna Niemiec nie kwestionuje tego, że była sprawcą wojny oraz że była sprawcą zbrodni dokonywanych w czasie II wojny światowej, nic dziwnego, że mamy prawo oczekiwać naprawienia krzywd zarówno materialnych, jak i niematerialnych - ocenił w Polskim Radiu 24 były minister obrony narodowej dr Jan Parys.
2022-09-10, 16:23
Same straty materialne, które poniosła Warszawa w trakcie II wojny światowej, szacowane są na ponad 380 mld zł. Ponadto przed wojną populacja Warszawy wynosiła około 1,2 mln osób, a podczas wojny zginęło według szacunków od 685 do 700 tys. mieszkańców.
Jak kontynuował gość Tadeusza Płużańskiego, reparacje wojenne dla Polski od Niemiec w sytuacji, w której "nie kwestionuje się faktów, są wymogiem elementarnego poczucia sprawiedliwości". - Z tego, co wiem, żaden niemiecki polityk nie podważa ani tego, że Niemcy wywołali II wojnę światową, ani tego, jak brutalny był jej przebieg - podkreślił dr Jan Parys.
"Nikt nie chce, by historia się powtórzyła"
- Kolejnym argumentem w tej kwestii jest fakt, że nie nikt nie chce, żeby historia się powtórzyła. A właśnie gwarancją tego, żeby zbrodnie wojenne z okresu 1939-1945 się nie powtórzyły, jest to, że sprawca zostanie ukarany oraz że wszyscy na świecie będą wiedzieli, że państwo będące agresorem, musi zapłacić - zaznaczył były minister obrony narodowej.
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Spiegel" przypomniał, że "Polska jest krajem, który najbardziej ucierpiał w czasie II wojny światowej z rąk niemieckich najeźdźców, ale nigdy nie otrzymał za to odszkodowania". Ponadto wskazał, że niemiecki rząd zawiódł również podczas kryzysu na Ukrainie.
REKLAMA
Jak zapowiedział wiceszef MSZ Szynkowski vel Sęk, obecnie dokument jest tłumaczony na język niemiecki, aby przekazać go wszystkim niemieckim parlamentarzystom i politykom rządu niemieckiego. Dodatkowo, przygotowywana jest także nota dyplomatyczna.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
- "Oświadczenie podpisane przez Bieruta nie ma znaczenia formalnego". Prof. Polak o dokumencie z 1953 r.
- Reparacje wojenne. Marcin Wikło: Polska się ich nie zrzekła, nie domknięto pewnych formalności prawnych
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadził: Tadeusz Płużański
Gość: dr Jan Parys (socjolog, były minister obrony narodowej)
Data emisji: 10.09.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 15.33
PR24/nt
REKLAMA