more_horiz

Jan Pietrzak: królowa Elżbieta II była czynnikiem stabilizującym Wielką Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 14:50
- Zwróćmy uwagę, że lata, w których panowała Elżbieta II, był bardzo trudne. Po wojnie imperium zaczęło trzeszczeć, odpadły Indie. Potem były bardzo głośne strajki górników, wojna w Irlandii, następnie brexit, który był wielkim wydarzeniem polityczno-społecznym, jak i gospodarczym. Po prostu było bardzo wiele wydarzeń niezwykłego kalibru - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, publicysta, satyryk.
Jan Pietrzak: królowa Elżbieta II była czynnikiem stabilizującym Wielką Brytanię
Jan Pietrzak: królowa Elżbieta II była czynnikiem stabilizującym Wielką Brytanię Foto: PR24

Pałac Buckingham w czwartek (8 września) w oficjalnym oświadczeniu przekazał, że królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został Karol, najstarszy syn monarchini. 

Majestat dworu

- Myślę, że Brytyjczycy - żegnając panującą 70 lat królową - doceniają wagę monarchii - powiedział Jan Pietrzak. 

Dodał, że to, co przez ostatnie dni rzuciło mu się w oczy, to majestat dworu, niezależnie od detali dotyczących członków rodziny królewskiej. - A przecież każdy miał lepsze i gorsze momenty - podkreślił gość PR24.

- Zwróćmy uwagę, że lata, w których panowała Elżbieta II, był bardzo trudne. Po wojnie imperium zaczęło się rozpadać, odpadły Indie. Były bardzo głośne strajki górników, wojna w Irlandii, brexit, który był wielkim wydarzeniem polityczno-społecznym, jak i gospodarczym. Po prostu było bardzo wiele wydarzeń, które były niezwykłego kalibru - mówił satyryk.

"Czynnik stabilizujący"

Jego zdaniem monarchini "była czynnikiem stabilizującym". - Podejrzewam, że gdyby była to zwykła republika, taka, jaka jest w Polsce, i zmieniające się parlamenty, to nie utrzymano by tej stabilizacji - stwierdził gość PR24. Dodał, że w tym przypadku majestat dworu, oparcie w dawnych czasach, wiekach oraz tradycji Wielkiej Brytanii bardzo się przydało. 

- W związku z tym Brytyjczycy będą bardzo popierać nowego króla i na początku dadzą mu pewien kapitał zaufania, ponieważ tak jak ja gołym okiem dostrzegli, że ten dwór, dynastia mają swoją wagę, moc, że przydają się społeczeństwu - dodał Jan Pietrzak. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:27 PR24_mp3 2022_09_15-13-33-15.mp3 Jan Pietrzak: królowa Elżbieta II była czynnikiem stabilizującym Wielką Brytanię (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak, publicysta, satyryk

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 13.33

nj

Zobacz także

Zobacz także