"Najważniejszym przeciwnikiem USA pozostają Chiny". Andrzej Kohut o polityce Stanów Zjednoczonych
- Federacja Rosyjska z każdym rokiem będzie słabła, w tej chwili stara się wykorzystać ten potencjał, który jej pozostał, ale kolejne dekady będą nieuchronnie przynosiły spadek znaczenia tego państwa, dlatego Stany Zjednoczone od kilku lat nie mają wątpliwości, że to Chiny są większym wyzwaniem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, amerykanista (Klub Jagielloński).
2022-09-15, 14:15
W Samarkandzie dojdzie dziś do spotkania prezydentów Rosji i Chin. Uzbekistan jest gospodarzem szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w którym uczestniczą m.in. przywódcy obu państw. Jak zapowiadała strona rosyjska - przywódcy mają rozmawiać o Ukrainie i Tajwanie.
"Chiny są wciąż z państwem rozwijającym się, o rosnących ambicjach"
Andrzej Kohut podkreślał, że w globalnej konfiguracji, z jaką mamy obecnie do czynienia, ważniejszym przeciwnikiem dla Stanów Zjednoczonych są dzisiaj Chiny. - Potencjał gospodarczy Chin jest dużo bliżej potencjału USA niż potencjał Federacji Rosyjskiej, Chiny są wciąż z państwem rozwijającym się, o rosnących ambicjach - zaznaczył, zwracając uwagę, że potencjał Rosji będzie stopniowo słabł - ocenił.
"Nie da się rozdzielić rywalizacji USA z Chinami od odpowiadania na działania rosyjskie w Europie"
- Agresja Rosji na Ukrainie wyzwoliła w Stanach Zjednoczonych pewną refleksję na temat tego, czy stawiając na rywalizację z Chinami, można do pewnego stopnia odpuścić teatr europejski, zrezygnować z prób powstrzymywania ambicji rosyjskich w regionie, odpowiedź, jaką przyjęła administracja Bidena, jest bardzo korzystna z naszego punktu widzenia. Amerykanie uznali, że nie da się rozdzielić rywalizacji z Chinami od odpowiadania na działania rosyjskie w Europie. Te dwa państwa łączy bardzo głęboka współpraca, której tłem jest próba wyrzucenia Amerykanów z tych regionów świata, w których starają się oni realizować swoje cele. W przypadku Chin jest Indo-Pacyfik, w przypadku Rosji zaś - Europa Środkowa i Wschodnia - dodał.
Posłuchaj
Ekspert zauważył także, że dla ekipy, która dzisiaj znajduje się w administracji Bidena, a która jest odpowiedzialna za polityką resetu wobec Rosji w czasie kadencji Baracka Obamy, to co wydarzyło się po 2014 r., stanowiło bolesną lekcją tego, na ile można wierzyć w próby ocieplenia czy ustabilizowania relacji z Rosją.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Andrzej Kohut
REKLAMA
Data emisji: 15.09.2022
Godzina emisji: 13.09
PR24/ka
REKLAMA