more_horiz

83 lata temu ZSRR napadł na II RP. "Polska nie planowała walczyć sama"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 12:22
- Po reakcjach naczelnego dowództwa i sztabów Wojska Polskiego można powiedzieć, że sowiecka napaść na Polskę była zaskoczeniem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Kopka, historyk.
Prof. Bogusław Kopka
Prof. Bogusław KopkaFoto: PR24/PJ

83 lata temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany jej IV rozbiorem. W Polskim Radiu 24 o tym wydarzeniu mówił prof. Bogusław Kopka.

Polacy byli zaskoczeni napaścią ZSRR 17 września 1939 r.?

Gość audycji wyjaśnił, że zbrojna napaść Sowietów na Polskę mogła być dla polskiej armii zaskoczeniem, choć nasi dyplomaci zajmujący placówki w Europie Zachodniej prawdopodobnie kuluarowo byli poinformowani o pakcie Ribbentrop-Mołotow, chociaż nie ma pewności, czy także o jego tajnym protokole.

- Wyczuwało się radykalną zmianę w relacjach między Niemcami a Związkiem Sowieckim, przy czym trzeba pamiętać, że były to oba państwa totalitarne, które mimo tego, że w oficjalnej narracji - przed paktem Ribbentrop-Mołotow - nawzajem się zwalczały, to jednak ich cele polityczne i zwłaszcza gospodarcze, jeśli chodzi o dominację nad Europą, były podobne - mówił prof. Bogusław Kopka.

Polska nie planowała walczyć sama

Dodał, że polski rząd nie miał czasu na reakcję, bo między zawarciem sojuszu niemiecko-rosyjskiego a wojną było tylko kilka dni. Pakt Ribbentrop-Mołotow, wraz z tajnym protokołem, został podpisany 23 sierpnia, a już 1 września Polska została napadnięta przez III Rzeszę Niemiecką.

- Trzeba pamiętać, że Polska nigdy nie planowała, że będzie sama walczyć. 3 września 1939 roku Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom - dodał prof. Kopka.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:04 PR24_mp3 2022_09_17-11-06-11_Kopka.mp3 Prof. Bogusław Kopka o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: prof. Bogusław Kopka (historyk, Instytut de Republica)
Data emisji: 17.09.2022
Godzina emisji: 11.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także