more_horiz

Goście "Debaty Polskiego Radia 24" o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 11:15
Obchodzimy 83. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w czasie II wojny światowej. W Polskim Radiu 24 eksperci i komentatorzy mówili o tym wydarzeniu, oceniali jego aspekty historyczne, prawne, a także polityczne skutki obserwowane współcześnie.
Patrol żołnierzy sowieckich (w czołgu) spotykający się z patrolem żołnierzy niemieckich na terenie okupowanej Polski po sowieckiej agresji 17 września i niemieckiej napaści na Polskę 1 września 1939 roku
Patrol żołnierzy sowieckich (w czołgu) spotykający się z patrolem żołnierzy niemieckich na terenie okupowanej Polski po sowieckiej agresji 17 września i niemieckiej napaści na Polskę 1 września 1939 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

ZSRR 17 września, napadając na Polskę, zrealizował zawarty z III Rzeszą Niemiecką pakt Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół zawierał umowę dotyczącą wspólnej napaści na Polskę i jej podziału.

W Polskim Radiu 24 o znaczeniu historycznym i politycznym wydarzeń sprzed 83 lat mówili profesorowie: Grzegorz Berendt, Daniel Boćkowski i Jacek Reginia-Zacharski.

Prof. Grzegorz Berendt zwrócił uwagę na aspekty badawcze początku II wojny światowej, zwłaszcza sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Jak podkreślił, nie zna badań polskich historyków, które podważałyby istotę i prawdziwe cele tamtej agresji. Dodał także, że bardzo bogate badania w tej sprawie prowadzą historycy ze Wschodniej Polski, m.in. z Białegostoku, mówił także o znaczeniu źródeł, w tym m.in. białoruskich dokumentów, w badaniu tej sprawy.

Prof. Daniel Boćkowski, odnosząc się do badań nad sowiecką agresją na Polskę we wrześniu 39. roku, mówił o "szczęściu w nieszczęściu". Wyjaśnił, że badania te "na potęgę zaczęły się wraz z upadkiem komunizmu", co sprawiło, że "nie były obciążone różnymi »grzechami pierworodnymi«", czego nie można powiedzieć o badaniach niemieckiej kampanii wrześniowej czy okupacji niemieckiej.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski skupił się na formalno-prawnych aspektach sowieckiej agresji na Polskę i ich starciu z rzeczywistością. Jak przypomniał, Związek Sowiecki wkroczył do Polski powołując się na rzekome nieistnienie państwa polskiego (po niemieckiej agresji 1 września) i ochronę ludności kresów wschodnich. Prof. Jacek Reginia-Zacharski stwierdził, że rosyjska napaść na Polskę z punktu widzenia prawa międzynarodowego spełniała wszystkie przesłanki agresji. Dodał także, że wiemy kiedy ta wojna się rozpoczęła, co do tego nie mamy wątpliwości. Problemy mogą pojawić się przy próbie wyznaczenia cezury końcowej - końca wojny między Polską a ZSRR.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
48:17 PR24_mp3 2022_09_17-09-10-20_Debata.mp3 Goście Polskiego Radia 24 o sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku ("Debata PR24")

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Grzegorz Berendt (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Jacek Regina-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 17.09.2022
Godzina emisji: 09.10

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także