Blokada środków unijnych dla Węgier? Marek Wróbel: motywy KE są niejasne, najpewniej polityczne

- Bez wątpienia Węgry nie mogą liczyć na żadną wyrozumiałość Komisji Europejskiej czy innych organów UE, są na cenzurowanym ze znanych nam wszystkim powodów. Inne kraje na taką wyrozumiałość mogą liczyć. Wygląda na to, że sprawa jest motywowana politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska).

2022-09-19, 13:55

Blokada środków unijnych dla Węgier? Marek Wróbel: motywy KE są niejasne, najpewniej polityczne
Komisja Europejska proponuje zawieszenie wypłaty 65 proc. pieniędzy z trzech programów polityki spójności - łącznie 7,5 miliarda euro. Foto: carlo deviti/shutterstock

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie (państwom UE) uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE. To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją.

Marek Wróbel komentował propozycję Komisji Europejskiej. - Faktem jest, że Węgrzy mają pewne kłopoty, jeśli chodzi o wydawanie środków unijnych. Zasada warunkowości obejmuje, tak jak my ją rozumiemy, nie brak tzw. praworządności, ale właśnie konkretne problemy związane z rozliczaniem projektów. Z drugiej strony jednak, który kraj nie ma problemów z prawidłowym i transparentnym rozliczaniem środków unijnych? Te problemy dotyczą wielu krajów UE, nie tylko nowych jej członków - zwracał uwagę publicysta.

- Kryteria, na podstawie których Komisja Europejska podejmuje działania są niejasne, a skoro są niejasne, to prawdopodobnie są polityczne. Węgry oczywiście potrzebują tych pieniędzy, to środki strukturalne, a nie związane np. z KPO. Węgrzy w jakiś sposób będą musieli zmięknąć, ale nie tylko w kwestii rozliczania środków, ale i na niwie politycznej - stwierdził gość audycji. 

Posłuchaj

Marek Wróbel o propozycji zablokowania części środków unijnych dla Węgier (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:42
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości w budżecie UE oznaczałoby zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu w związku z korupcją. Jak podała KE, "ma to zapewnić ochronę budżetu UE i interesów finansowych UE przed naruszeniami zasad praworządności na Węgrzech". To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją.

Rada Europejska ma teraz miesiąc na podjęcie kwalifikowaną większością głosów decyzji, czy przyjąć takie środki.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Marek Wróbel

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 13.07

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej