more_horiz

"To jest w gruncie rzeczy zwycięstwo Polski". Jan Pietrzak o Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 14:55
- Fakt otwarcia tej inwestycji świadczy o tym, ile lat straciliśmy właśnie przez takich ludzi, którzy świadomie i celowo szkodzili Polsce - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 publicysta i satyryk Jan Pietrzak, który skomentował dynamiczną sytuację wokół otwarcia gazociągu Baltic Pipe.
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

We wtorek o godzinie 11.00 w tłoczni Goleniów uroczyście otwarto Gazociąg BałtyckiW wydarzeniu brali udział m.in.: prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen. Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października.

"Udało się i mamy Baltic Pipe"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że "Chwała Bogu, udało się i mamy Baltic Pipe". - Uzyskaliśmy połączenie z gazem norweskim i mam nadzieję, że to wszystko będzie dobrze funkcjonować. Pomimo tego, że wydarzenia mające miejsce na Bałtyku - te liczne wybuchy oraz pękające rurociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - są nowym zjawiskiem - zauważył Jan Pietrzak.  

Publicysta zwrócił uwagę na fakt, że "trzeba to jakoś logicznie skojarzyć". - Taką serię wybuchów i fajerwerków urządził ktoś "w hołdzie" temu nowemu rurociągowi - ocenił satyryk. Jak wskazał, "to jest w gruncie rzeczy zwycięstwo Polski". 

Baltic Pipe. Historyczna inwestycja

Baltic Pipe to polsko-duński projekt. Ostateczna decyzja inwestycyjna o jego budowie zapadła w 2018 roku. Składa się z czterech tłoczni gazu, systemów przesyłowych na terenie Polski i Danii, a także dwóch podmorskich gazociągów ułożonych na dnie Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego.

Łączna długość gazociągów to ok. 900 kilometrów, w tym 275 kilometrów części podmorskiej na Bałtyku. Projekt umożliwia przesył surowca w obu kierunkach. Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System. Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i trzy miliardy z naszego kraju do Danii.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:58 jan pietrzakk.mp3 Jan Pietrzak o otwarciu Baltic Pipe ("Temat dnia / Gość PR24") 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak (publicysta i satyryk)

Data emisji: 29.09.2022

Godzina: 13.33

PR24/nt/kor

Zobacz także

Zobacz także