Co dałoby umiejscowienie amerykańskiej broni atomowej w Polsce? Ekspert PISM wyjaśnia

- Obecność amerykańskich bomb w Polsce i przystosowanie polskiego lotnictwa do ich przenoszenia, byłoby silnym sygnałem wysłanym do Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Kacprzyk, analityk programu "Bezpieczeństwo Międzynarodowe" w PISM. 

2022-10-09, 19:45

Co dałoby umiejscowienie amerykańskiej broni atomowej w Polsce? Ekspert PISM wyjaśnia
Co dałoby umiejscowienie amerykańskiej broni atomowej w Polsce? Ekspert PISM wyjaśnia. Foto: Den4is/Shutterstock

Gość PR24 powiedział, że Rosja chce dalej używać groźby użycia broni jądrowej do zastraszania i wywierania presji na Ukrainę oraz Zachód, nie ma intencji toczenia wojny jądrowej, ale to nie znaczy, że tej broni nie użyje w jakimś konkretnym przypadku. - Władimir Putin podjął też niedawno ryzykowną dla siebie decyzję z punktu widzenia polityki wewnętrznej i jego pozycji o mobilizacji nowych sił zamiast użycia broni jądrowej - powiedział ekspert.

"Dodatkowe planowanie USA i NATO"

Odnosząc się do informacji dotyczących rozmów z USA o uczestnictwie Polski w programie Nuclear Sharing, o których wspomniał w rozmowie z "Gazetą Polską" prezydent Andrzej Duda powiedział, że wiadomo iż Amerykanie tuż po inwazji rosyjskiej na Ukrainę rozpoczęli w tej kwestii dodatkowe planowanie. Podobnie robi NATO, ale planowanie jak podkreślił gość PR24 to jedno, a chodzi o to, by "mieć w zanadrzu różne opcje".

- Uczestnictwo w tym programie mogłoby zwiększyć nasze bezpieczeństwo, lepiej w nim być, ale nigdy do końca nie wiadomo co odstrasza agresora. Jako natomiast państwo frontowe i tak jesteśmy na liście celów nuklearnych Rosji. Nuclear Sharing to nie jest parasol nuklearny NATO, a tylko jego część. Czy będziemy mieć u siebie amerykańskie bomby czy nie, to i tak USA deklaruje, że może użyć broni jądrowej w obronie sojusznika - wyjaśnił Artur Kacprzyk.

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

REKLAMA


Posłuchaj

Co dałoby umiejscowienie amerykańskiej broni atomowej w Polsce? Ekspert PISM wyjaśnia ("Gość PR24") 25:58
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Artur Kacprzyk (analityk programu "Bezpieczeństwo Międzynarodowe" w PISM)

Data emisji: 09.10.2022

REKLAMA

Godzina: 18:33 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej