Piotr Dmitrowicz: by zrozumieć wielkość papieża Polaka, trzeba spojrzeć całościowo na jego biogram
- Praca z młodymi ludźmi, dla których Jan Paweł II jest postacią historyczną, to cel, który sobie stawiamy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego).
2022-10-16, 16:00
16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II.
O fenomenie słowiańskiego papieża mówił Piotr Dmitrowicz, który podkreślił, że powinniśmy opowiadać o Janie Pawle II poprzez jego cały życiorys. - To jest klucz do zrozumienia wielkości tej postaci - dodał.
Życiorys pisany na nowo
Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wskazał na potrzebę powstania biografii Jana Pawła II napisanej przez polskiego autora, który "opisałby nie życie wielkiego, świętego papieża, tylko życie Karola Wojtyły - chłopaka z Wadowic". - Popularnonaukowej, niezagłębiającej się w różne meandry polityki watykańskiej czy konkretnych encyklik, ale żywej, która pokazałaby Jana Pawła II w wirze historii - wyjaśnił.
Gość audycji zaznaczył, że trzeba także pokazywać Jana Pawła II jako tego, który walczył o prawa najsłabszych. - Upominającego się, często w poprzek poprawności politycznej, o najbardziej potrzebujących - przypomniał.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Piotr Dmitrowicz (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 16.10.2022
Godzina: 15.06
kmp/kor
REKLAMA
REKLAMA