Elektrownie jądrowe w Polsce. Jakub Wiech tłumaczy szczegóły inwestycji. "Zrealizuje je tandem amerykańsko-koreański"
- Można powiedzieć, że polski projekt jądrowy będzie realizował tandem amerykańsko-koreański. Realnie pierwszy reaktor ma zostać włączony w roku 2033. Taki jest plan, który został opublikowany w dokumencie "Polski Program Energetyki Jądrowej" - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
2022-10-30, 18:25
Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce ma zbudować amerykańska firma Westinghouse Nuclear. Polskie władze po porozumieniu się w tej kwestii z USA prowadzą także dalsze negocjacje z Koreą Południową. "W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski" – napisał w mediach społecznościowych wicepremier Jacek Sasin.
- Polska ma w planach budowę od sześciu do dziewięciu gigawatów mocy w elektrowniach jądrowych w ciągu najbliższych mniej więcej 20 lat. To jest wymiar mocy, w który celujemy. Aby to osiągnąć, musimy zrealizować kilka projektów elektrowni. Jedna jednostka to zazwyczaj od dwóch do trzech reaktorów, czyli mniej więcej 2-4 gigawaty - podkreślił Jakub Wiech.
"Negocjacje są praktycznie zakończone"
Jak zaznaczył, "obie oferty to duże elektrownie". - Zarówno w przypadku propozycji koreańskiej jak i amerykańskiej mówimy o projekcie dużej jednostki jądrowej - w odróżnieniu od tak zwanych SMR-ów, czyli małych, modułowych reaktorów jądrowych. Mamy zatem negocjacje prowadzone w sprawie tak zwanego dużego atomu. Do tego zapewne jeszcze dojdzie przemysłowy projekt w postaci małych reaktorów jądrowych - dodał gość PR24.
- Teraz trwają negocjacje, są one już praktycznie zakończone. Najpewniej skończą się wyborem partnera amerykańskiego czyli Westinghouse oraz koreańskiego czyli KHNP - zaznaczył ekspert.
REKLAMA
Poinformował również, że realnie pierwszy reaktor ma zostać włączony w roku 2033. - Taki jest plan, który został opublikowany w dokumencie "Polski Program Energetyki Jądrowej". Natomiast dużo zależy od sprawności organizacyjnej państwa oraz od tego jak pójdzie dosyć skomplikowany proces budowy oraz uzyskiwania zgód formalnych związanych z inwestycją w energetykę jądrową - podsumował Jakub Wiech.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Jakub Wiech (Energetyka24.pl)
Data emisji: 30.10.2022
Godzina emisji: 17.33
bartos
REKLAMA
REKLAMA