more_horiz

Miller straszy reakcją KE na budowę elektrowni jądrowej. Komentarz publicystów w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 15:10
- Nasz rząd wykonał rozsądną pracę i pierwszą elektrownię wybuduje we współpracy z amerykańskim koncernem, który jest gwarantem powodzenia technicznego i politycznego. Dlatego w przypadku pojawienia się nacisków ze strony Europy, będziemy mogli liczyć na wsparcie USA - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Rafał Potocki. Gościem audycji był także Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl).
Miller straszy reakcją KE na budowę elektrowni jądrowej. Publicyści: będziemy mogli liczyć na wsparcie USA
Miller straszy reakcją KE na budowę elektrowni jądrowej. Publicyści: będziemy mogli liczyć na wsparcie USAFoto: Shutterstock.com/pasphotography

Polski rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt będzie realizowany we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Drugą elektrownię jądrową w naszym kraju wybuduje koreańskie konsorcjum KHNP. W poniedziałek w Seulu podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

Do kwestii rozwoju energetyki jądrowej w Polsce odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24 publicyści Andrzej Rafał Potocki (wpolityce.pl) oraz Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl). Pierwszy z nich zwrócił uwagę na "pewne sygnały, które pokazują, że w przyszłości mogą pojawić się pewne problemy", czego dowodem miała być niedawna wypowiedź europarlamentarzysty Leszka Millera, który "straszył reakcją Komisji Europejskiej".

- Jednak z drugiej strony nasz rząd wykonał rozsądną pracę polityczną i pierwszą elektrownię atomową w Polsce wybuduje we współpracy z Amerykanami - z koncernem, który jest w pewnym sensie gwarantem powodzenia technicznego i politycznego. Dlatego w przypadku pojawienia się nacisków ze strony Europy, prawdopodobnie będziemy mogli liczyć na wsparcie USA - ocenił Andrzej Rafał Potocki.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce

Z kolei Sławomir Jastrzębowski zauważył, że "z ciągłością naszej polityki jest słabo". Publicysta odniósł się tym samym do dawnych planów budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Przyznał, że inwestycja ta była zmarnowaniem pieniędzy. - Jednak bądźmy sprawiedliwi - od siedmiu lat nie rządzi już nami ani PO, ani PSL. W końcu doszliśmy do porozumienia sami ze sobą i zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, czemu dotychczas nie wybudowaliśmy elektrowni - skomentował.

Gość audycji dodał ponadto, że "Leszek Miller zwrócił uwagę na to, co inni też powinni zauważyć". - Mianowicie chodzi o to, że pewne kraje - na przykład Francja - mogą wkrótce włączyć tryb obstrukcji. On może wyglądać tak, że by negowano powstanie naszej elektrowni, mówiąc, że procedury zamówień były nieprzejrzyste i w związku z tym UE się z tym nie zgadza i nie będzie dawała nam pieniędzy - wyjaśnił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
46:51 PR24_mp3 2022_11_05-14-05-55.mp3 Andrzej Rafał Potocki i Sławomir Jastrzębowski o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Andrzej Rafał Potocki (wpolityce.pl); Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl)

Data emisji: 05.11.2022 r.

Godzina: 14.06

ng

Zobacz także

Zobacz także